لبخند جذاب و دندان‌های سالم و صاف مطمئناً مطلوب‌ترین حالت برای ظاهر خوب هر فرد است و امروزه این فرصت بیش از هر زمان دیگری قابل دستیابی است. بریس‌های ثابت متداول‌ترین نوع دستگاه مورد استفاده در ارتودنسی هستند. امروزه، دستگاه ارتودنسی ثابت یک پدیده کاملاً طبیعی است، که نه تنها باعث بهبود وضعیت دندان‌ها و سلامت عمومی یک فرد می‌شود بلکه امکان تنظیمات خاص دستگاه ثابت را طبق سلیقه شخصی هر بیمار می‌دهد لثه‌ها و بریس‌های رنگ دلخواه امروزه یک امر روزمره است و روند استفاده از یک وسیله ثابت را لذت بخش‌تر کنید.

وضعیت نامنظم دندان که نیاز به درمان دارد دقیقاً چیست؟ 


از دستگاه ارتودنسی ثابت به منظور اصلاح دندان‌ها و قرار دادن آنها در موقعیت صحیح در ارتودنسی استفاده می‌شود که برای بهداشت دهان و دندان و سلامت کلی لثه‌ها و فک‌ها بسیار مهم است. رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان هنگامی که دندان ها به درستی در جای خود قرار گرفته‌اند بسیار راحت‌تر است، که احتمال پوسیدگی و سایر عوارض پریودنتال را کاهش می‌دهد.

در اغلب مواقع جای کافی برای قرارگیری دندان‌ها وجود ندارد، اگرچه اغلب با فضای اضافه برای نظم و درست قرارگیری دندان‌ها روبرو می‌شویم. رابطه نادرست فک‌ها به عنوان پیش امدگی ارواره یا رتروگناتیسم یا عقب رفتگی فک بالا یا پایین شناخته می‌شود، که اغلب با موقعیت نادرست دندان‌ها ترکیب می‌شود، که در کل دلیل کافی برای درمان با دستگاه‌های ثابت ارتودنسی است.

وقتی همه چیز در نظر گرفته شد، یک دستگاه ارتودنسی ثابت به دستیابی به ثبات بایت و بهبود زیبایی دندان‌ها و صورت کمک می‌کند.

چه زمانی برای شروع درمان با ارتودنسی ثابت مناسب است؟ 


زمان مناسب برای شروع استفاده از بریس‌ها، دوره بعد از درآمدن دندان‌های مولر دوم (سیزده سالگی) است. به همین دلیل، توصیه می‌شود هرچه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید (زمانی که کودکان بین هفت تا نه سال دارند) تا درمان به موقع آغاز شود و بنابراین به طور بالقوه درمان موثرتر و کوتاهتر شود.

با این حال، احتمال استفاده از یک وسیله ثابت در دوره‌های بعدی نیز وجود دارد، (دهه‌های بعدی زندگی نیز زمانی است که شروع درمان با دستگاه ثابت تحت شرایط سالم بودن دندان‌ها، حفظ دستگاه پشتیبانی دندان و در سطح رضایت بودن بهداشت دهان و دندان امکان پذیر است).

دقیقاً یک وسیله ارتودنسی ثابت از چه چیزی تشکیل شده است؟ 


یک وسیله ارتودنسی ثابت از چه چیزی تشکیل شده است؟

دستگاه ثابت از براکت، بند، تیوب و آرچ تشکیل شده است. براکت‌ها روی دندان‌های نیش، دندان‌های برش و دندان‌های آسیای کوچک، بندها روی دندانهای آسیای بزرگ قرار می‌گیرند، در حالی که آرچ‌ها با هر دو عنصر براکت‌ها و بندها متصل هستند. در طول دوره درمان آرچ‌ها تغییر می‌کنند و با آرچ‌های ضخیم‌تر و سخت‌تر جایگزین می‌شوند تا دندان‌ها موقعیت دقیق‌تری به خود بگیرند و در محل مورد نظر خود قرار بگیرند. دو نوع آرچ وجود دارد: آرچ خم شده کارخانه‌ای و آرچ اختصاصی. آرچ‌های اختصاصی طبق نقشه‌های آرچ اختصاصی که برای هر بیمار به صورت شخصی طراحی شده است به صورت دستی خم می‌شوند. با توجه به شکل و ابعادی که برای هر بیمار به صورت جداگانه طراحی شده است، یک آرچ سیم اختصاصی دارای مزایای خاصی نسبت به یک آرچ خم شده کارخانه‌ای است.

چه نوع لوازمی در ارتودنسی ثابت وجود دارند؟ 


وسایل ارتودنسی ثابت را می‌توان به دو بخش وابسته به زیبایی و فلزی، و همچنین کلاسیک و سلف لیگیتینگ تقسیم کرد.

دستگاه ارتودنسی ثابت زیبایی و فلزی 

دستگاه ارتودنسی ثابت زیبایی و فلزی

لوازم ارتودنسی ثابت از نیکل و آلیاژ تیتانیوم و همچنین اکریلیک، پلاستیک، سرامیک و سایر مواد زیبایی نیز ساخته شده‌اند. استفاده از وسایل فلزی بسیار مطمئن‌تر و پایدارتر است، در حالی که ویژگی‌های مکانیکی و نگهدارنده براکت‌های زیبایی در بسیاری از موارد به طور محسوسی ضعیف‌تر است و ممکن است در طول درمان ترک خورده یا بشکنند. به همین دلیل است که از وسایل ثابت فلزی خیلی بیشتر استفاده می‌شود و اکثر متخصصان ارتودنسی آنها را به بیماران خود توصیه می‌کنند.

دستگاه ارتودنسی ثابت کلاسیک و سلف لیگیتینگ

دستگاه ارتودنسی ثابت کلاسیک و سلف لیگیتینگ

وسایل ارتودنسی ثابت کلاسیک شامل استفاده از لیگاتورهای لثه‌ای چند رنگ است که سیم را روی براکت‌ها نگه می‌دارند. وسایل ارتودنسی سلف لیگیتینگ دارای لیگاتورهای لاستیکی نیستند  اما دارای سیستم اتصال سیم درونی هستند که حفظ بهداشت دهان را آسان می‌کند. همچنین براکت‌های لینگوال نیز هستند که به سطح داخلی دندان متصل شده و قابل مشاهده نیست.

نوع دستگاه ثابتی که بیمار انتخاب می‌کند به تشخیصی که متخصص ارتودنسی انجام می‌دهد بستگی دارد، همچنین به میل بیمار و قیمت دستگاه ثابت خاص نیز بستگی دارد.

پس از انجام ارتودنسی ثابت بیمار چه احساسی دارد؟ 


انجام ارتودنسی ثابت به طور متوسط بین ۱ ساعت تا ۱ ساعت و نیم به طول می‌انجامد و بدون درد است.

چند ساعت پس از اینکه ارتودنسی ثابت روی دندان‌ها گذاشته شد (۶ تا ۸ ساعت)، هنگام غذا خوردن کمی احساس سفتی و فشار خواهید داشت، اما نگران نباشید. حساسیت بایت در دوره‌ای که بیمار به وجود دستگاه ثابت در دهان عادت می‌کند کاملاً طبیعی است. در صورتی که نمی‌توانید این احساس را تحمل کنید در صورت لزوم از مسکن استفاده کنید. این احساس ناراحتی بعد از ۳ ۴ روز از بین می‌رود.

علاوه بر حساسیت، همچنین ممکن است، می‌تواند باعث تحریک غشای مخاطی دهان و زبان شود. بریس‌ها و بندها  می‌توانند باعث ایجاد زخم شوند، در این صورت به شما پیشنهاد می‌کنیم ناحیه تحریک شده را با وکس مخصوصی که متخصص ارتودنسی به شما می‌دهد بپوشانید. موم در آب گرم نرم می‌شود و پس از استفاده در خوردن اختلال ایجاد نمی‌کند و تحریک به زودی از بین می‌رود و دیگر نیازی به استفاده از وکس هم نیست.

چگونه با وجود ارتودنسی ثابت دندان‌های خود را تمیز نگه داریم؟ 


تمیز نگه داشتن دندان ها با وجود ارتودنسی

هنگام استفاده از ارتودنسی ثابت، بهداشت دهان و دندان بیش از هر زمان دیگری مهم است. مراقبت از دندان‌ها در این دوره شامل مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از مسواک بین دندانی، استفاده از نخ دندان و دهانشویه می‌باشد. مسواک زدن شامل چندین مرحله است:

  • مسواک زدن با مسواک معمولی و به روش معمول،
  • شستن لثه‌ها با استفاده از مسواک معمولی،
  • تمیز کردن دندان‌های زیر آرچ و بین براکت‌ها با مسواک بین دندانی و نخ دندان،
  • شستن دهان با دهانشویه به مدت ۱ دقیقه
  • مطمئن شوید که قبل از خواب دندان‌های خود را به طور کامل مسواک زده‌اید.

برای اینکه مسواک زدن تا حد ممکن آسان و کارآمد شود، باید به اینکه چه چیزی می‌خورید و چگونه می‌خورید توجه کنید. برای جلوگیری از پوسیدگی احتمالی دندان یا آسیب رساندن به دستگاه ارتودنسی ثابت و طولانی شدن دوره درمان، باید از خوردن برخی از غذاها اجتناب کنید. برخی از غذاهای سفت مانند آجیل، دانه‌ها، بادام زمینی و غذاهای چسبناک مانند آدامس، کارامل، آب نبات‌های سفت، می‌توانند به ارتودنسی ثابت آسیب برسانند که ترمیم آن باعث کند شدن روند درمان و به تاخیر انداختن نتایج می‌شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان خطر پوسیدگی و بیماری‌های پریودنتال یا لثه‌ای را کاهش می‌دهد.

همه چیزهایی که می‌توانید بخورید باید در لقمه‌های کوچک خورده شود تا جویدن راحت‌تر شود و همچنین باعث می‌شود غذا زمان کوتاهی در دهان بماند.

همچنین به خاطر داشته باشید که در طول درمان با دستگاه ارتودنسی ثابت، سفید شدن دندان به هر شکلی ممنوع است. اگر تمام قوانین مربوط به استفاده از ارتودنسی ثابت را رعایت کنید، بر اساس نتایج حاصل، درمان مطلوبی خواهید داشت و می‌توانید بدون طولانی شدن بیشتر درمان که می‌تواند ناشی از آسیب وارد شده به دستگاه ارتودنسی باشد، درمان را سپری کنید.

پس از پایان درمان و برداشتن ارتودنسی ثابت چه اتفاقی می‌افتد؟ 


عمل برداشتن ارتودنسی ثابت طی یک جلسه حضور در مطب انجام می‌شود و بدون درد است. در پایان درمان باید از یک وسیله نگهدارنده (ریتینر) استفاده شود تا نتایج حاصل از درمان ماندگار شوند.

نوع ریتینر مورد نیاز شما بستگی به توصیه متخصص ارتودنسی دارد.

مدت زمان استفاده از ریتینربه نوع ناهنجاری وابسته به ارتودنسی و سن بیمار بستگی دارد. معمولاً از دستگاه ریتینر به مدت چهار ماه پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت باید استفاده شود و پس از آن دو ماه بعد مدت استفاده از آن کاهش می‌یابد و باید ۱۶ ساعت در روز استفاده شود، سپس فقط در هنگام خواب، و حتی به تدریج دفعات کمتی مورد نیاز است. به منظور پیگیری پیشرفت به کنترل‌های منظم نیاز است و دستورالعمل‌های جدید استفاده از ریتینر باید به موقع اعمال شود.

از آنجایی که ممکن است دندان‌ها به سمت شکل اولیه بازگردند، استفاده از ریتینر پس از برداشتن دستگاه ارتودنسی ثابت از اهمیت بسیاری برخوردار است، تا زمانی که دندان‌ها در جای جدید خود ثابت شوند.

چه چیزی تعیین می‌کند که استفاده از ارتودنسی ثابت ضروری است یا خیر؟ 


استفاده از ارتودنسی ثابت ضروری است

در اولین مراجعه به مطب دندانپزشک مطلع می‌شوید که آیا وضعیت دندان‌های شما نیازی به درمان با ارتودنسی ثابت دارد یا خیر، با روش تشخیصی آشنا می‌شوید، همچنین می‌توانید در مورد درمان بالقوه توافق کنید و درباره انجام ارتودنسی ثابت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر تصمیم دارید تحت درمان قرار بگیرید، در معاینه بعدی دستورالعمل‌هایی برای اشعه ایکس تشخیصی دریافت خواهید کرد و یک پرسشنامه کوتاه که اطلاعات مربوط به وضعیت پزشکی و دلایل احتمالی مشکل ارتودنسی را در اختیار متخصص ارتودنسی قرار می‌دهد، تکمیل می‌کنید. براساس اطلاعات به دست آمده مدل‌های آزمایشگاهی دندان قالب‌گیری می‌شوند و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرند و سپس طرح تشخیص و درمان انجام می‌شود.

در جلسه سوم، شما اطلاعات دقیق در مورد تشخیص و برنامه درمانی را دریافت می کنید، پس از آن باید در مورد تمام جنبه‌های ارائه شده از درمان و آغاز درمان ارتودنسی چند روز فکر کنید. اگر تصمیم دارید درمان را شروع کنید، در معاینه بعدی دستگاه ارتودنسی ثابت خود را دریافت می‌کنید و مسیر شما برای رسیدن به لبخند زیبا و سالم آغاز می‌شود.

زمان درمان 


اصولا درمان ارتودنسی بین ۱۸ ماه تا ۲ سال به طول می‌انجامد. درمان پیچیده‌تری که در آن بسیاری از دندان‌ها از بین رفته‌اند یا تحت عمل جراحی فک قرار دارید، می‌تواند به طور متوسط ​​دو و نیم تا سه سال طول بکشد. تقریبا هر شش تا هشت هفته بریس نیاز به تنظیم دارد.

عادت کردن به بریس 


هنگامی که بریس برای اولین بار روی دندان‌ها نصب می‌شود، در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول در دندان‌ها احساس درد دارید، این احساس درد طبیعی است. شاید بتوانید با این ناراحتی جزئی کنار بیایید، یا ممکن است در این دوره به رژیم غذایی نرمتر از حد معمول نیاز داشته باشید و یا برای تسکین درد از داروهای مسکن (پاراستامول یا ایبوپروفن) استفاده کنید. شما باید دستورالعمل‌های سازنده را برای دوز مصرفی دنبال کنید.

اگر بریس بشکند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ 


اگر بریس بشکند، دندان‌هایتان را به درستی صاف نمی‌کند. این بدان معناست که در صورت عدم ترمیم، درمان شما طولانی‌تر خواهد شد. بریس شکسته ممکن است باعث تحریک یا آسیب به دندان‌ها، لثه‌ها و گونه‌های شما شود. حتما باید با بخش ارتودنسی تماس بگیرید و ما مشکل را ارزیابی کرده و در صورت لزوم، برای ترمیم بریس شکسته‌تان یک نوبت برای شما رزرو می کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست