اگر دندانپزشک به شما گفته است که به بریس نیاز دارید، دچار ترس و نگرانی نشوید. اگر چه ممکن است سریعا به این فکر کنید که باید دو سال دهانی پر از سیم‌های فلزی را تحمل کنید، اما همیشه اینطور نیست. روش‌های ارتودنسی متعددی وجود دارند که می‌تواند دندان‌ها را صاف کند و ارتودنسی متحرک یکی از آنهاست.

درست مثل اینکه همه ما اثر انگشت خودمان را داریم، دندان‌های ما نیز منحصر به فرد هستند. این بدان معنی است که وضعیت هر بیمار متفاوت است و همه آنها به درمان یکسانی نیاز ندارند. اگر برای اصلاح تراز بودن دندان‌های شما فقط به درمان جزئی نیاز باشد، ارتودنسی متحرک می‌توانند گزینه خوبی باشند. این بریس‌هایی از یک صفحه پلاستیکی و سیم‌هایی ساخته شده اند و همان طور که از اسمشان پیداست برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن برداشته می‌شوند.

ارتودنسی متحرک چگونه کار می‌کند؟ 


ارتودنسی شاخه‌ای تخصصی از دندانپزشکی است و شامل درمان، پیشگیری و تشخیص انواع مشکلات دندانی است. برای اصلاح برخی از این مشکلات، می‌توان یک دستگاه ارتودنسی ثابت یا متحرک به بیمار ارائه داد.

بریس ثابت باید به دندان شما بچسبد. لوازم ارتودنسی متحرک متفاوت هستند زیرا می‌توانند از دهان شما خارج شوند. بسیاری از انواع روش‌های ارتودنسی به مراحل متعدد درمان نیاز دارند، بنابراین دستگاه های ارتودنسی متحرک ممکن است برای درمان در ارجحیت قرار داده شوند. اگر گزینه درمانی خاصی را در نظر دارید، ارتودنسی متحرک می‌توانند برای شما بسیار مفید باشد.

ارتودنسی متحرک دقیقاً مانند بریس‌های ثابت کار می‌کند. در طول دوره درمان، سیم‌های بریس محکم شده و دندان‌های شما را به موقعیت دلخواه هدایت می‌کنند. معمولاً برای درمان مشکلات جزئی ارتودنسی مرتبط با دندان‌های فوقانی استفاده می‌شوند.

مزایا 


مزایا ارتودنسی متحرک

توانایی صاف کردن دندان‌ها و دستیابی به لبخندی که همیشه به دنبال آن بوده اید، بدون نیاز به استفاده از وسایل ارتودنسی ناخوشایند، قطعاً یک چوب دو سر برد است. ارتودنسی متحرک به دلایلی از جمله موارد زیر مفید می‌باشد:

 • برای خوردن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قابل برداشتن است
 • خطر مشکلات بهداشت دهان و دندان در طول درمان را کاهش می‌دهد
 • آسان تمیز می‌شود
 • طول درمان می‌تواند کمتر از بریس‌های معمول باشد
 • دستگاه نسبتاً غیر قابل مشاهده است و می‌تواند برای موارد مهم شخصی و شغلی، مانند عروسی برداشته شود.

انواع


با برخی از گزینه های ارتودنسی متحرک آشنا شوید:

اینویزیلاین 

روش معروف اینویزیلاین است. اگر می‌خواهید با احتیاط دندان‌های خود را صاف کنید، این می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. اینویزیلاین می‌تواند بدون استفاده از بریس‌های ثابت دندان‌های صافی به شما ارائه بدهد.

طرح درمانی شامل چندین الاینر متحرک است، بنابراین مجبور نیستید از براکت و سیم‌های فلزی استفاده کنید. تکمیل درمان اینویزیلاین ممکن است حداکثر ۱۵ ماه طول بکشد و شما باید یک سری الاینر را استفاده کنید. بیشتر بیماران باید هر دو هفته یک الاینر جدید دریافت کنند. برخلاف بریس‌های ثابت، الاینرهای اینویزیلاین به راحتی برداشته می‌شوند، بنابراین می‌توانید هنگام خوردن و آشامیدن به راحتی آنها را بیرون بیاورید.

از این نگهدارنده معمولی برای دندان‌های جلویی فوقانی استفاده می‌شود که از یک ماده شفاف تهیه می‌شوند. استفاده از آن هنگام خوابیدن به ویژه برای جلوگیری از حرکات دندان در این مدت توصیه می‌شود. پس از تمیز کردن دندان‌ها، حتما نگهدارنده خود را قبل از خواب در دهان قرار دهید.

نگهدارنده‌های متصل شده 

نگهدارنده‌های متصل شده از انواع ارتودنسی متحرک

از این نگهدارنده معمولی برای دندان‌های جلویی پایین استفاده می‌شود. نگهدارنده‌های اتصالی به پشت شش دندان جلویی پایینی چسبانده می‌شوند، و می‌توانید آن را به طور دائمی در جای خود قرار دهید تا دندان‌ها در موقعیت خود باقی بمانند. این نگهدارنده‌های اتصالی بسیار غیر قابل مشاهده هستند، زیرا فقط در داخل دندان‌های شما قرار می‌گیرند.

نگهدارنده صفحه‌ای 

نگهدارنده‌های صفحه ای برای هر دو قوس بالا یا پایین، تمام دندان‌های شما را ایمن نگه داشته و پس از درمان ارتودنسی، آرامش خاطر را ایجاد می‌کنند.

نگهدارنده‌های کشی 

نگهدارنده‌های کشی برای بیماران با مشکلات خاص دندانپزشکی ارائه می‌شود. این ابزارها به پشت دندان‌ها چسبانده می‌شوند و می‌توان آنها را به طور دائمی در جای خود رها کرد تا از اصلاح صحیح دندان‌ها اطمینان حاصل شود.

مطمئن شوید که از نگهدارنده خود به میزان توصیه شده توسط ارتودنتیست استفاده می‌کنید تا به حفظ لبخند رویایی شما برای همیشه کمک کند.

محدودیت‌ها 


وسایل ارتودنسی متحرک مزایای زیادی دارند اما محدودیت‌هایی نیز دارند. این وسایل برای اصلاح موارد نامرتبی خفیف استفاده می‌شوند و برای موارد شدید ایده آل نیستند زیرا به فشار کافی برای مقابله با نامرتبی شدید دندان‌ها را اعمال نمی‌کنند.

دستگاه‌های ارتودنسی متحرک غالباً برای چرخش تک دندان استفاده می‌شوند، اما برای اصلاح چرخش‌های متعدد مناسب نیستند. همچنین برای حرکت کلی، که به نیروی قابل توجهی نیاز دارد، موثر نیستند و معمولاً برای اصلاحات جزئی استفاده می‌شوند.

برخی از گزینه‌های معمول این روش، تیز کردن و چرخش جزیی دندان است. متأسفانه، وسایل ارتودنسی متحرک توانایی ترازبندی نهایی دندان‌ها را ندارند. این ابزارها زمانی قادر به حفظ دندان‌ها در یک راستا هستند که قدرت استخوانی ایده آل حاصل شود.

نحوه تمیز کردن ارتودنسی متحرک


نحوه تمیز کردن ارتودنسی متحرک

افراد بیشتری از وسایل ارتودنسی متحرک مانند اینویزیلاین برای صاف کردن دندان‌های کج استفاده می‌کنند. کسانی که از بریس‌های معمول استفاده می‌کنند، اغلب از یک وسیله متحرک، مانند یک نگهدارنده، برای حفظ تراز دندان‌ها پس از برداشتن بریس‌هایی استفاده می‌کنند. اما فقط به شستشوی سریع بریس خود یا خیساندن در جعبه آن در پایان روز اکتفا نکنید. تمیز کردن و مراقبت مناسب برای حفظ سلامت دهان و دندان شما مهم است. همانطور که پلاک روی دندان جمع می‌شود، می‌تواند روی بریس ارتودنسی نیز جمع شود. برای مراقبت از دستگاه ارتودنسی متحرک این نکات را دنبال کنید.

لوازم خود را بشناسید 

همه متخصصان ارتودنسی تمیز کردن منظم وسایل متحرک را توصیه می‌کنند. شناختن نوع نگهدارنده مورد استفاده بسیار مهم است. برخی از روش‌های تمیز کردن با توجه به نوع دستگاه متفاوت خواهد بود:

 • نگهدارنده : Hawley دستگاه اکریلیک دارای سیم است که متناسب با دهان شما قالب گیری می‌شود.
 • نگهدارنده پلاستیکی شفاف : این نگهدارنده‌ها نامرئی هستند. به اندازه نگهدارنده اکریلیک Hawley با دوام نیستند، بنابراین به تمیز کردن ملایم‌تری نیاز دارند.

روش‌های معمول تمیز کردن 

وسیله‌های ارتودنسی نامرئی و اکریلیک این روش‌های تمیز کردن را به طور مشترک دارند:

 • قبل از تمیز کردن، بریس را برداشته و بشویید. برای پاک کردن باقی مانده غذا قبل از خشک و سفت شدن و تبدیل شده به یک پوسته، شستشو در زمانی که هنوز در اثر بزاق مرطوب است، مهم می‌باشد.
 • صبح، قبل از خواب و بعد از هر وعده غذایی، بریس خود را با یک مسواک نرم، یا برس تمیز کنید. از یک پاک کننده ملایم مانند صابون ظروف در آب ولرم استفاده کنید. ممکن است استفاده از صابون به جای خمیر دندان در دستگاه ارتودنسی عجیب به نظر برسد. با این حال، خمیردندان‌ها ساینده هستند و برای اینکه سطح دستگاه خود را خراش ندهید از آنها اجتناب کنید.
 • به آرامی و با حرکت دورانی بر روی تمام سطوح دستگاه بمالید تا پلاک و ذرات غذا پاک شود.
 • گوش پاک کن مرطوب با آب ولرم و صابون، ابزار مفیدی برای تمیز کردن شیارهای عمیق و برجستگی‌ها می‌باشد.
 • اگر برای ضدعفونی و از بین بردن موثر باکتری‌ها خیساندن توصیه شد، با متخصص ارتودنسی در مورد پاک کننده توصیه شده مشورت کنید. از قرص‌های پاک کننده دندان مصنوعی معمولاً استفاده می‌شود. بیشتر روش‌های خیساندن ساده و آسان است. در انواع قرص‌های شوینده دندان مصنوعی دستورالعمل‌هایی وجود دارد مثلا یک قرص در یک فنجان آب ولرم بیاندازید. بعد از حل شدن کامل قرص، بریس را وارد کرده و برای مدت زمان تعیین شده اجازه دهید در آب بماند.

معضل غذاهای چسبنده 

متخصص دندانپزشکی به هرکسی که دارای ارتودنسی متحرک باشد توصیه می‌کند که از مصرف غذاهایی مانند کارامل و آدامس بادی خودداری کند. در دنیای واقعی، همه افراد به خصوص جوانان از این توصیه پیروی نمی‌کنند. گاهی ممکن است نتوان د برابر وسوسه جویدن آدامس مقاومت کرد. اگر یک چیز چسبنده به بریس ارتودنسی چسبید چه باید کرد؟

 • برای تمیز کردن با مسواک یا برس دندان مصنوعی و پاک کننده ملایم، روش عملیاتی استاندارد را دنبال کنید.
 • پس از پاک کردن هرچه بیشتر مواد چسبنده، بریس را برای حدود ۱۰-۱۵ دقیقه در فریزر قرار دهید. پس از سفت شدن مواد چسبناک، یک بار دیگر با برس و صابون ملایم آن را تمیز کنید.
 • اگر دستگاه هنوز از شر مواد چسبناک خلاص نشده است، وقت آن است که برای مشاوره حرفه ای با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

از بین بردن لایه سفت باقیمانده

 آیا تا به حال برای شما این اتفاق افتاده است که به قصد تمیز کردن بریس خود را کنار بگذارید، و سپس حواستان پرت شود. اتفاقی که می‌افتد این است که یک لایه سفت مواد غذایی روی آن را می‌گیرد. یا شاید مدتی است که نگهدارنده خود را دارید و اکنون پلاک سختی روی آن ایجاد شده است. اکنون چه کار می‌‌کنید؟ در این حالت کاری بیش از یک خیساندن ساده را می‌طلبد!

 • بریس را به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه در محلولی حاوی نسبت مساوی آب گرم و سرکه سفید خیس کنید.
 • از آب درآورید و با مسواک و پاک کننده ملایم، به آرامی و با حرکت دورانی آن را تمیز کنید.
 • فرآیند خیساندن را تکرار کنید.
 • تمیز کردن با برس را تکرار کنید.
 • اگر در دور سوم هنوز هم لایه‌هایی باقی مانده است، برای توصیه‌های بیشتر با ارتودنتیست خود تماس بگیرید.

متعهد بودن به پاکسازی 

در تمیز نگه داشتن دستگاه ارتودنسی خود، از سلامت خود چشم پوشی نکنید. بریس در حال استفاده به طور مداوم در حال جمع آوری باکتری‌ها و ایجاد پلاک و تارتار است. یک بریس کثیف طعم و بویی عجیب و ناخوشایند خواهد داشت. تجمع باکتری‌ها می‌تواند به عوارض بهداشتی عفونی مرتبط با عوامل بیماری زای مضر مانند استرپتوکوک‌ها و کاندیدا کمک کند. این عوامل بیماری زا خطر جدی برای سیستم ایمنی بدن دارند. مراقبت مناسب از دستگاه ارتودنسی نه تنها بوی دهان شما را خوب نگه می‌ دارد بلکه به سلامت عمومی شما نیز کمک می‌کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست