دندان‌های صاف و لبخند ترمیم شده دیگر نیاز به استفاده از سیم و براکت‌های فراوان در دهان ندارند. ارتودنسی نامرئی با افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس جسمی، جایگزین زیبایی برای بریس/ براکت‌های سیمی معمول هستند که به سختی قابل مشاهده اند.

مزایا


مزایای درمان ارتودنسی می‌تواند واقعاً یک عمر باقی بماند و در هر سنی یک سرمایه گذاری بزرگ محسوب می‌شود. دندان‌های سالم برای کیفیت زندگی فرد حیاتی هستند. یک عمر داشتن دندان درد یا مشکلات دندان پرهزینه و آزاردهنده است. علاوه بر سلامتی، اعتماد به نفس ناشی از یک لبخند زیبا هنگامی که صحبت از لبخند زدن برای یک مراسم، عروسی یا اولین مصاحبه شغلی شماست، وصف شدنی نیست. در حقیقت، مطالعات متعدد نشان داده است افرادی که بیشتر و با دهان باز لبخند می‌زنند، در واقع عمر طولانی تری خواهند داشت! قطعا که نمی‌توان هیچ ضمانتی در این مورد ارائه داد، اما بدون شک لبخند زدن یک شیوه جهانی برای گفتن سلام ، تشکر و ابراز خوشحالی است. دندان‌های صاف و لبخند زیبا می‌تواند مزایای زیادی را در طول زندگی فراهم کند، و مهم نیست جوان یا پیر باشید:

  • زیبایی: ظاهر دندان‌ها و لبخند بر اثر گذاری اولیه ما بر دیگران تأثیر دارد. دندان‌های صاف و لبخند زیبا می‌تواند فرصت‌های اجتماعی و شغلی را در طول زندگی ایجاد کند.
  • تأثیرات مثبت روانشناختی می‌تواند بر احساس شما نسبت به خود و اعتماد به نفس و عزت نفس شما در زندگی روزمره تأثیر عمیقی بگذارد.
  • دندان‌ها و لثه‎های سالم‎تری خواهید داشت زیرا دندان‌های صاف باعث می‌شود نواحی که به سختی در دهان شما مسواک و نخ دندان می‎شوند از بین بروند. این می‌تواند به مرور خطر ابتلا به پوسیدگی و بیماری پریودنتال (لثه) را کاهش دهد. تحقیقات در حال حاضر نشان می‌دهد که التهاب لثه (جینجیویتی و بیماری لثه) می‌تواند بر سایر قسمت‎ها و فرآیندهای بدن، به ویژه سلامت قلب شما تأثیر منفی بگذارد.
  • تراز شدن فک‎ها که باعث بهبود توانایی جویدن و عملکرد صحیح فک شما می‌شود. عملکرد مناسب این سیستم پیچیده مفاصل و عضلات فک به آنها امکان می‎دهد تا هماهنگ و راحت عمل کنند.
  • کاهش سایش و فرسایش دندان‌های شما که ناشی از قرارگیری نادرست دندان‌ها روی هم می‌باشد به مرور زمان اتفاق می‌افتد. چنین ساییدگی می‌تواند باعث ضعیف شدن، شکنندگی، فرسایش شدید یا حتی شکستگی دندان‌ها و همچنین از بین رفتن بافت نگهدارنده استخوان و لثه شود که ناشی از میزان نیرو یا فشار نادرست وارد بر آنها است.
  • آماده سازی برای درمان ترمیمی موفق با دندانپزشک عمومی. قرار دادن دندان‌ها در موقعیت‌های صحیح آنها، پایه و اساس موفقیت درمان ترمیمی احتمالی در آینده را فراهم می‌کند. این درمان ممکن است شامل جایگزینی دندان‌های از دست رفته با ایمپلنت یا بریج و همچنین ترمیم زیبایی دندان‌های جلو با روکش یا ونیر باشد.

متقاضیان


اگرچه ممکن است ارتودنسی نامرئی برای موارد نامرتبی خاص یا مشکلات بایت پیچیده ای که توسط ارتودنسی معمول بهتر برطرف می‌شوند مناسب نباشند، می‌توان از ارتودنسی نامرئی برای درمان شرایط زیر استفاده کرد:

  • اوربایت یا اورجت
  • شلوغی دندان‌ها یا فاصله زیاد دندان‌ها
  • کجی دندان‌ها

بریس‌های نامرئی برای بزرگسالان و نوجوانان طراحی شده‌اند اما هنگام وجود دندان‌های شیری توصیه نمی‌شوند. کودکان و نوجوانان کم سن و سال که با مشکلات ارتودنسی روبرو هستند، به بریس‌های فلزی با براکت / سیم‌های معمول در جلوی دندان‌ها نیاز دارند. با این حال، فقط دندانپزشک یا ارتودنتیست شما می‌تواند تعیین کند که متقاضی دریافت این درمان هستید یا خیر. این درمان جایگزین در درجه اول برای بزرگسالان و آن هم به دلیل نیاز به همکاری مطلق و سخت طراحی شده است. “تری یا قالب‌ها” ۲۲ ساعت در روز استفاده می‎شوند و نباید جا گذاشته یا گم شوند.

انواع ارتودنسی نامرئی


انواع ارتودنسی نامرئی شامل بریس‌های سرامیکی، بریس‌های داخلی و الاینرهای شفاف هستند. بریس‌های سرامیکی دقیقاً مانند بریس‌های فلزی هستند، با این تفاوت که برای صاف کردن دندان‌ها از براکت‌های رنگ دندان (و گاهی سیم‌های رنگ دندان) به جای فلز استفاده می‌شود. به طور کلی بریس‌های سرامیکی رنگ دندان و ضد لکه با دندان‌های شما “همرنگ می شوند” و باعث می‌شود که کمتر از فلز قابل مشاهده باشند، اما به اندازه بریس‌های داخل یا الاینرهای شفاف “نامرئی” نیستند. بریس‌های داخلی که به آنها بریس‌های نامرئی، بریس‌های زبانی یا “iBrace” نیز گفته می‌شود  و الاینرهای شفاف یک قدم جلوتر هستند و درمان را تقریباً نامرئی می‌کنند. هر گزینه ای مزایا و معایب خود را دارد.

بریس‌های سرامیکی یا شفاف

بریس‌های سرامیکی یا شفاف از انواع ارتودنسی نامرئی

بریس‌های “سرامیکی” یا شفاف از مواد کامپوزیتی ساخته شده اند که ضعیف تر و شکننده تر از همتای فلزی خود هستند. براکت‌های سرامیکی بزرگتر از براکت‌های فلزی هستند و برای نگه داشتن آنها روی آرچ وایر، به کش‌های پلاستیکی کوچک، یا لیگاتور (یا گیره‌های فنری قرار گرفته روی براکت‌های “ثابت”) نیاز دارند. از آنجا که لیگاتورها سفید یا شفاف هستند، می‌توانند دچار تغییر رنگ شوند. با این حال، لکه دار و رنگی شدن آنها مشکل بزرگی نیست زیرا هر بار که برای تنظیم بریس مراجعه می‌کنید، لیگاتورها تعویض می‌شوند (معمولا ماهانه). گیره‌های “خود محکم شونده” نیازی به محکم شدن با سیم یا کش ندارند.

همچنین براکت‌های سرامیکی مانند براکت‌های فلزی، قابل جابجایی نیستند تا زمانی که درمان به پایان برسد، و می‌توانند باعث تحریک و ناراحتی در دهان شوند، و ممکن است مراقبت منظم از دندان، غذا خوردن و صحبت کردن را دشوار کنند.

از آنجا که استحکام آنها به اندازه بریس‌های فلزی نیست، بریس‌های شفاف نیاز به زمان درمان طولانی‌تری دارند، زیرا ممکن است نیاز باشد که ارتودنتیست شما یک نیروی آهسته و تدریجی اعمال کند تا اطمینان حاصل شود که توانایی مقاومت براکت‌های شفاف با مشکل مواجه نشده است. همچنین براکت‌های سرامیکی معمولا گرانتر از براکت‌های فلزی معمول هستند. برخی از بیماران ممکن است برای صرفه جویی در هزینه، ترجیح دهند که بریس‎های سرامیکی را فقط روی قابل مشاهده‎ترین دندان‌ها معمولاً دندان‌های فوقانی یا فقط دندان‌های فوقانی میانی قرار دهند و از براکت‌های فلزی معمول روی دندان‌های باقیمانده که نیاز به صاف شدن دارند استفاده کنند. همچنین در صورت تماس لبه‌های برشی دندان‌های جلویی فوقانی با براکت‌های سرامیکی پایین، احتمال سایش دندان وجود دارد.

بریس‌های داخلی

بریس‌های داخلی ارتودنسی نامرئی

بریس‌های داخلی (از جمله مارک‌هایی مانند بریس‌های ارتودنسی نامرئی ۳M) به پشت دندان‌ها متصل می‌شوند تا از دید پنهان شوند. iBrace های فعلی از تصاویر اسکن شده داخلی دندان‌ها استفاده می‌کنند تا براکت‌های سفارشی طراحی شده با کامپیوتر را ایجاد ‌کند که به قسمت داخلی دندان‌های فوقانی و گاهی پایین متصل می‌شوند. این کار باعث جذابیت آنها برای افرادی می‌شود که غالباً در انظار عمومی هستند و ممکن است نسبت به پوشیدن الاینرهای شفاف یا بریس با براکت / سیم فلزی یا سرامیکی در جلوی دندان خود احساس خوبی نداشته باشند. در حالی که الاینرهای شفاف و قابل جابجایی ممکن است از جای خود درآیند یا گم شوند و در نتیجه درمان را به تأخیر بی‌اندازند، iBraceها ثابت هستند و قابل جابجایی نخواهند بود. می‌توان از کش همراه با iBraces برای کمک به تسریع درمان استفاده کرد. این نوع کش‌ها برای استفاده با الاینرهای شفاف نیز در دسترس هستند اما استفاده از آنها دشوارتر است.

از جمله معایب  iBraceها این است که به دلیل روند سفارشی کامپیوتری مورد نیاز برای ساخت براکت‌ها، هزینه بالاتری نسبت به بریس‌های معمول دارد که در جلوی دندان‌ها استفاده می‌شود. از آنجا که iBraceهای ساخته شده در رایانه یک تکنیک جدیدتر می‌باشد، بسیاری از متخصصان ارتودنسی در انجام درمان ارتودنسی نامرئی راحت و باتجربه نیستند و بنابراین از ارائه آنها به عنوان یک طرح درمانی طفره می‌روند. صحبت کردن، راحتی، حفظ بهداشت دندان و از بین بردن پلاک دندان ممکن است همراه با iBraces چالش برانگیز شوند.

الاینرهای شفاف

الاینرهای شفاف ارتودنسی نامرئی

الاینرهای شفاف (اینویزیلاین) مجموعه‌ای از الاینرهای شفاف و متحرک هستند که برای دندان‌های شما مناسب می‌باشد تا درمان بدون تحریک و کمترین زحمت برای تنظیم را به همراه داشته باشد. الاینرهای شفاف تقریباً نامرئی و حداقل تهاجمی هستند و در برابر ایجاد ساییدگی مقاوم می‌باشند. با الاینرهای شفاف، هیچ براكت و سیم دیگری که دچار شكستگی و مشکل شود همراه نخواهد بود. الاینرهای شفاف را می‌توان برای خوردن، آشامیدن و موارد خاص برداشت، که این امر مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را راحت تر می‌کند.

با این حال، از آنجا که الاینرهای شفاف متحرک هستند، ممکن است برای استفاده مداوم به انگیزه و نظم بیشتری احتیاج داشته باشند، و راحت‌تر جابه جا یا گم شوند. گم شدن الاینرهای شفاف ممکن است منجر به تاخیر در درمان و هزینه‌های اضافی جهت جایگزینی شود. الاینرهای شفاف ممکن است باعث ناراحتی و درد خفیف به خصوص در آغاز استفاده و هنگام قرار دادن الاینرهای جدید و ایجاد فشار بر روی دندان‌ها برای حرکت دادن آنها شوند. علاوه بر این، الاینرهای شفاف فقط از سوی دندانپزشکان یا متخصصان ارتودنسی و کسانی که برای ارائه آنها آموزش دیده‌اند، تهیه میشوند. همچنین ممکن است نیاز به نگهداری خاص و پرهزینه داشته باشند. به عنوان مثال، پاک کننده‌های برند و سفارشی اینویزیلاین فقط از سوی تولید کننده آن در دسترس هستند و در مقایسه با پاک کننده‌های معمول که برای نگهدارنده‌های ارتودنسی استفاده می‌شود، نسبتاً گران هستند.

الاینرهای شفاف پس از آنکه دندانپزشک / متخصص ارتودنسی از دندان‌های شما قالب‌های سه بعدی گرفت و آنها را به آزمایشگاه مخصوص تولید کننده فرستاد تا با استفاده از فناوری رایانه‌ای، الاینرهای شفاف و متناسب شما را بسازند، ساخته خواهند شد. سپس این الاینرها به دندانپزشک / ارتودنتیست شما فرستاده می‌شوند تا مورد آزمایش قرار گیرند و از نظر مناسب بودن ارزیابی شوند. الاینرهای شفاف در ست‌هایی ارائه می‎شوند. تعداد الاینرها به مشکل ارتودنسی خاص شما بستگی دارد. شما هر مجموعه الاینر جدید را برای مدت زمان مشخصی استفاده می‌کنید و آنها را فقط برای خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان برمی‌دارید. با هر ست الاینر جدید، دندان‌های شما به آرامی تنظیم می‎شوند و به تدریج به لبخند مورد نظر شما می‌رسند. در ویزیت‌های دوره ای، دندانپزشک / ارتودنتیست مجموعه الاینر بعدی را ارائه می‌دهد و پیشرفت شما را در طول درمان ارزیابی می‌کند. برای اصلاح جزئیات تکمیل نشده، غالباً در انتهای سری اول، الاینرهای اصلاح كننده مد نظر قرار می‌گیرند.

طول دوره درمان


طول دوره درمان بستگی به وضعیت شما و نوع بریس‌های نامرئی شما دارد. به طور معمول، بریس‌ها از ۱۸ تا ۲۴ ماه استفاده می‌شوند، هرچند که بعضی اوقات ممکن است این مدت طولانی‌تر شود.

بریس‌های فلزی بهترین عملکرد را دارند زیرا از محکم ترین مواد ساخته شده‌اند. بریس‌های سرامیکی اگرچه مستحکم و زیباتر به نظر می‌رسند، اما اغلب زمان بیشتری نیاز دارند زیرا به اندازه بریس‌های فلزی محکم نیستند. بریس‌های داخلی نیز می‌توانند زمان بیشتری برای عملکرد موثر نیاز داشته باشند.

زمان درمان با الاینرهای شفاف متفاوت است. به عنوان مثال، درمان اینویزیلاین، که معمولاً به ۲۰ تا ۳۰ الاینر برای دندان‌های بالا و پایین نیاز دارد، و به طور متوسط طی ۹ تا ۱۵ ماه کامل می‌شود. زمان‌های درمان ارتودنسی نامرئی از ۱۲ تا ۲۴ ماه متفاوت است و به مشکل هم ترازی بستگی دارد. درمان برای موارد متوسط نیاز به ۳۲ مرحله درمان دارد که در هشت فاز انجام می‌شود، در حالی که موارد جزئی به ۱۲ مرحله درمان نیاز دارد که در سه فاز انجام می‌شود.

هزینه ارتودنسی نامرئی


هزینه ارتودنسی نامرئی تقریباً یکسان یا بیشتر از درمان‌های ارتودنسی معمول است. هزینه بریس خاص شما با توجه به عواملی تعیین می‌شود که شامل نوع و مدت زمان درمان، متخصص دندانپزشکی، محل سکونت، بیمه دندانپزشکی شما و سایر کارهای ترمیمی مورد نیاز قبل یا در طول درمان است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست