اگر قصد جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته یا آسیب دیده خود را دارید، ایمپلنت دندان یک گزینه عالی است. ایمپلنت‌ها نسبت به دندان‌های مصنوعی ظاهری بسیار طبیعی دارند و نیازی به برداشتن آنها برای تمیز کردن ندارید و می‌توانید با وجود ایمپلنت خوراکی‌های مورد علاقتان را بخورید.‌ شما ایمپلنت‌های دندانی را همانند دندان‌های طبیعی خود مسواک می‌زنید، با آنها غذا می‌جوید و برای کسی که نمی‌داند جوری به نظر می‌رسد که گویی این دندان‌ها، دندان‌های اصلی هستند. به همین دلیل ایمپلنت‌های دندانی بهترین گزینه در دندانپزشکی به جای دندان های طبیعی شما هستند.

اگر دندان‌های از دست رفته یا آسیب دیده شما باعث خجالت شما هستند، ترمیم از طریق ایمپلنت دندان گزینه ایده آل برای بازگشت اعتماد به نفس شما است.

ایمپلنت دندان چیست؟ 


ایمپلنت‌ دندانی ریشه‌های تیتانیوم است که در استخوان فک شما در زیر لثه ها کاشته می‌شود. به محض اینکه که ایمپلنت در جای خود قرار می‌گرفت، دندانپزشکان یک پایه محکم برای قرار دادن تاج روی ایمپلنت آماده می‌کنند.

دندان‌های جایگزین کاملا شبیه به دندان‌های طبیعی شما ساخته می‌شوند که به ایمپلنت‌های شما ظاهری مانند دندان‌های اصلی‌تان می‌دهند، و تشخیص اینکه دندان‌ها ایمپلنت هستند برای دیگران دشوار است. با این حال، ایمپلنت دندان گزینه مناسبی برای همه نیست.

آیا ایمپلنت دندان گزینه مناسبی برای من است؟ 


این سوال پس از مشاوره اولیه با دندانپزشک به بهترین وجه پاسخ داده خواهد شد. در طی مشاوره اولیه با دندانپزشک، از ناحیه خاصی که قرار است ایمپلنت در آن گذاشته شود اشعه ایکس گرفته می‌شود. اشعه‌های ایکس به دندانپزشک نشان می‌دهند که استخون در این ناحیه به اندازه کافی برای قرارگیری ایمپلنت در آن ناحیه محکم هست یا خیر. همچنین اگر فضای کافی برای قرار دادن ایمپلنت دندان در آن ناحیه از دهان شما وجود داشته باشد، توسط اشعه‌های ایکس مشخص خواهد شد.

در طی مشاوره اولیه، دندانپزشک همچنین سابقه پزشکی‌تان را با شما مرور می‌کند. از آنجا که دریافت ایمپلنت دندان یک عمل جراحی است، دندانپزشک باید اطمینان حاصل کند که از نظر جسمی توانایی انجام این عمل را دارید و به هیچ دارویی حساسیت ندارید. اگر همه چیز خوب به نظر برسد، دندانپزشک در مورد هزینه صحبت می‌کند و تاریخ جراحی را با شما تعیین می‌کند.

چه چیزی باعث می‌شود که یک فرد مورد مناسبی برای ایمپنت دندان باشد؟ 


کاندیدا مناسب ایمپلنت دندان

خبر خوب این است که بیشتر افراد مورد مناسبی برای ایمپنت دندان هستند. با این حال، چند ویژگی وجود دارد که فرد مناسب برای ایمپلنت دندان باید داشته باشد:

لثه‌های سالم 

برای دریافت ایمپلنت‌های دندانی، لثه های شما باید از سلامت کافی برخوردار باشند تا بتوانند اطراف ایمپلنت را در برگیرند و از ایمپلنت به درستی و با قدرت پشتیبانی کنند. با این حال اگر لثه‌هایتان در حال حاضر سالم نیستند، امید خود را از دست ندهید. بیماری لثه به طور کلی با اقدامات مدرن دندانپزشکی به راحتی درمان می‌شود. اگر قصد دارید چندین دندان را با ایمپلنت‌های دندانی جایگزین کنید، ابتدا دندان‌های باقیمانده را باید بیرون بکشید و در مدت کوتاهی لثه‌ها دوباره سالم می‌شوند. اگر هدف شما جایگزینی چند دندان نیست، لازم است قبل از انجام عمل جراحی ایمپلنت، اقدامات لازم توسط دندانپزشک را برای مبارزه با بیماری لثه انجام دهید.

در صورتی که کاندید مناسبی برای ایمپلنت دندان نیستید و یا باید اقداماتی انجام دهید که مورد مناسبی برای اینکار شوید، دندانپزشک در هنگام مشاوره اولیه همه گزینه‌ها را با شما در میان می‌گذارد.

ساختار مناسب و اندازه استخوان 

ایمپلنت دندان در استخوان فک جاسازی می‌شود. بنابراین باید مقدار کافی استخوان وجود داشته باشد و استخوان باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند ساختار را پشتیبانی کند. اگر اشعه ایکس نشان دهد که استخوان فک شما که قرار است ایمپلنت در آن قرار داده شود دارای مشکلاتی هست روشهای خاصی وجود دارد که می‌تواند به بازسازی استخوان کمک کند تا حدی که از کاشت دندان پشتیبانی کند. دندانپزشک این گزینه‌ها را با شما در میان می‌گذارد.

سیگار کشیدن و ایمپلنت‌های دندانی 

دهان شما برای بهبودی، و لثه و استخوان شما برای قرارگیری ایمپلنت دندان به زمان نیاز دارند. سیگار کشیدن می‌تواند بر این فرآیندها تأثیر منفی بگذارد، بنابراین اگر سیگار می‌کشید توصیه می‌شود که برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن درمان‌های پس از مراقبت و ترمیم، سیگار را ترک کنید و یا حداقل برای چند هفته سیگار نکشید.

تعهد به روش‌های خوب بهداشت دندان و معاینات منظم 

ایمپلنت دندان همانند دندان های طبیعی نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. اگر بعد از جراحی ایمپلنت دندان عادت‌های بهداشت دندانی نادرستی داشته باشید، ایمپلنت تحت تأثیر بیماری لثه قرار می‌گیرد و ممکن است باعث شکست عمل جراحی دندان شود.

ایمپلنت تک دندان در مقابل ایمپلنت چند دندان 


ایمپلنت تک دندان در مقابل ایمپلنت چند دندان

اگر فقط یک دندان جایگزین شود، ایمپلنت در استخوان فک قرار می‌گیرد. وقتی دندان جایگزین شد، مانند دندان طبیعی شما به نظر می‌رسد. با ایمپنت چند دندان روش کار و توصیه‌ها به آنچه شما و دندانپزشکتان به عنوان بهترین گزینه تشخیص می‌دهید بستگی دارد.

اگر استخوان به اندازه کافی محکم باشد، می‌توان ایمپلنت‌های دندان را جایگزین بسیاری از دندان‌ها یا تمام دندان‌ها کرد.

احتمالاً دو گزینه پیش روی شما قرار خواهد گرفت. ایمپلنت دندان به بریج یا دندان مصنوعی بسته می‌شود. این باعث می شود دندان مصنوعی ایمنی و راحتی بیشتری داشته باشد. گزینه جایگزین چیزی است که معمولاً “all on four” نامیده می‌شود. این برای جایگزینی مجموعه کاملی از دندانها از بالا یا پایین استفاده می‌شود. با این روش دندان مصنوعی در استخوان فک عمیق تر است و از دندان مصنوعی کامل پشتیبانی می‌کند.

مزایای ایمپلنت دندان 


مزایای ایمپلنت دندان

مزایای ایمپلنت‌های دندانی بسیار زیاد است به همین دلیل این گزینه بسیار محبوب است.

 • ظاهر و حس آنها کاملا شبیه به دندان طبیعی است.
 • از آنجایی که ایمپلنت در داخل استخوان جوش خورده، دائمی است.
 • ایمپلنت‌ها صحبت کردن را برای شما راحت می‌کنند چرا که مانند دندان‌های مصنوعی تکان نمی‌خورند، و افرادی که از دندان‌های مصنوعی استفاده می‌کنند اغلب دچار این مشکل هستند.
 • از آنجایی که ایمپلنت‌ها در استخوان جوش می‌خورند و غیرقابل حرکت هستند، بسیار راحت هستند. و در اصل باعث می‌شود احساس کنید واقعا جزوی از بدن و اندام شما است.
 • با دندان مصنوعی خوردن غذاهای خاص دشوار است. که این مسئله در مورد ایمپلنت‌ها صدق نمی‌کند. و عملکرد آنها همچون دندان‌های طبیعی است.
 • اعتماد به نفس شما باز می‌گردد زیرا سلامت دهان و دندان خیلی بهتر می‌شود و لبخند شما کاملا بی‌عیب و نقص خواهد بود.
 • آنها با دوام هستند و با مراقبت و نگهداری مناسب یک عمر دوام خواهند داشت.

آیا این روش دردناک است؟ 


اگر قصد جراحی ایمپلنت را دارید اما نگران دردناک بودن این روش هستید، تنها نیستید. این یکی از رایج‌ترین ترس‌ها در میان افرادی است که کاندید ایمپلنت هستند.

جراحی ایمپلنت دندان با ایجاد برشی در لثه انجام می‌شود، سپس ایمپلنت با استفاده از پیچ در استخوان فک جاسازی می‌شود. پس از آن، برش ایجاد شده در لثه‌ها با بخیه بسته می‌شود.

تمام این مراحل دردناک به نظر می‌رسند. با این حال، درد در حین جراحی ایمپلنت دندان بسیار کم است، یا حتی اصلا ممکن است دردی در کار نباشد. حین انجام ایمپلنت از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود بنابراین در طول جراحی بیدار خواهید بود. اگر برای جراحی استرس دارید، دندانپزشک می‌تواند آرامبخش ملایمی به شما بدهد. با هر یک از این روش‌ها برای بی‌حسی، در طول عمل دردی حس نخواهید کرد.

روند بهبودی چه مدت است؟ 


اکثر بیماران پس از جراحی دچار درد می‌شوند. با این وجود درد شدید نیست و دندانپزشک به احتمال زیاد مسکن برایتان تجویز می‌کند.

در ۲۴ ساعت اول تورم فروکش می‌کند و ممکن است مقدار کمی خونریزی مشاهده کنید که طبیعی است. درد و ناراحتی خفیف نباید بیش از یک هفته به طول بی‌انجامد.

پس از جراحی ایمپلنت دندان، بهبودی کامل استخوان و ساختارهای اطراف آن بین سه تا شش ماه طول می‌کشد. در این مدت استخوان فک اطراف ایمپلنت را در بر می‌گیرد و باعث افزایش مقاومت ایمپلنت می‌شود.

چگونه می‌توانم از ایمپلنت دندان خود مراقبت کنم؟ 


باید همانند دندان‌های طبیعی خود از ایمپلنت‌های دندانی‌تان مراقبت کنید. مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، دهان شویه و معاینات منظم دندانپزشکی همه بخشی از مراقبت‌های مناسب برای ایمپلنت دندان هستند.

آیا برای جایگزینی هر دندان به ایمپلنت دندان نیاز دارم؟


نه. یک ایمپلنت دندانی تک، تنها جای یک دندان را پر می‌کند. با این حال دو ایمپلنت می‌توانند یک بریج یا یک یا چند دندان مصنوعی را پشتیبانی کنند، و ۴ تا ۶ ایمپلنت می‌تواند یک دندان مصنوعی بالایی یا پایینی کامل را پشتیبانی کند.

آیا خطری در عمل ایمپلنت دندانی وجود دارد؟ 


مانند هر عمل جراحی دیگر، در این روش هم عوارضی هست اما به ندرت. خطرات خاص عبارتند از:

 • عفونت
 • آسیب به سایر دندان‌ها یا رگ‌های خونی.
 • آسیب عصبی
 • اگر ایمپلنت فک بالا در حفره سینوس بیرون بزند، مشکلات سینوسی به وجود می‌آیند.

اما باز هم می‌گوییم که این عوارض به ندرت در جراحی ایمپلنت دندان رخ می‌دهند.

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟ 


طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

با بهداشت مناسب دندان و معاینات منظم دندانپزشکی، ایمپلنت دندان می‌تواند یک عمر دوام داشته باشد و گزینه‌ای عالی و طولانی مدت برای لبخندی زیبا است.

قیمت ایمپلنت دندان 


عوامل مختلفی وجود دارند که هزینه‌های کاشت دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهند. به خاطر سپردن این عوامل دقیق و تخصصی برای مطلع شدن از قیمت‌های عمل ایمپلنت دندان ضروری است.

 • معاینات و ویزیت‌های مطب- پزشکان، پرستاران و سایر کارکنان درگیر در هر ویزیت.
 • کشیدن دندان/ ریشه، جراحی که دندان‌های شکسته یا آسیب دیده را می‌کِشد.
 • پیوند استخوان- متخصصان برای ایمپلنت نیاز به آماده سازی استخوان فک دارند.
 • قرار دادن ایمپلنت دندان- جراح که ایمپلنت‌ها را به درستی قرار داده و ایمن می‌کند.
 • قرار دادن تاج- جراح زیبایی که پوشش را برای ایمپلنت قرار می‌دهد.
 • اشعه ایکس، مراقبت‌های قبل و بعد از عمل، آزمایشات و اسکن هایی که انجام می‌شوند.

با وجود جزئیات زیادی که در کاشت دندان وجود دارد و اطمینان از کاشت و مراقبت صحیح از آنها برای داشتن بهترین نتیجه ممکن، جای تعجب نیست که هزینه‌های کاشت دندان در مقایسه با گزینه‌های ارزانتر جایگزینی دندان، می‌تواند کمی گران‌تر باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست