ایمپلنت

 همه افرادی که یک یا چند عدد از دندان‌های خود را از دست می‌‌دهند گ دوست دارند که هر چه سریع تر به جایگزین کردن جای خالی آنها بپردازند. ایمپلنت دندانی معمولاً یک روش درمانی مناسب برای پر کردن جای خالی دندان است تعداد قابل توجهی از دندان پزشکان به کاشت ایمپلنت در مطب خود می‌پردازند و برای انجام این کار از جدیدترین روش‌های موجود استفاده می‌کنند. در این روش ایمپلنت به نحوی درون فک قرار داده می‌‌شود که در طی فرایند درمان جابجا نمی‌شود. اگرچه ایمپلنت به خوبی جای خالی دندان را پر می‌کند فرایند درمان شامل پیوند ایمپلنت با استخوان فک است و هرگونه حرکت اضافی ایمپلنت باعث اختلال در فرآیند درمان خواهد شد. امروزه به لطف پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه دندان پزشکی می‌توان از بریج که توسط ایمپلنت به خوبی روی دندان قرار می‌گیرد جای خالی دندان از دست رفته را پر کرد. در مواردی که از این روش برای پر کردن جای خالی یک دندان استفاده می‌شود دندان پزشک به نحوی روکش را به ایمپلنت متصل می‌کند که باعث از بین رفتن دندان‌های مجاور و دندان‌های ردیف مخالف نشود. امروزه امکان نصب ایمپلنت فوری نیز فراهم شده است. ایمپلنت‌هایی که قطر بسیار کمی دارند معمولاً با استفاده از روش‌های درمانی خاص به نگه داشتن دندان مصنوعی در ناحیه مورد نظر کمک خواهند کرد.

در چه مواردی می‌توان در یک جلسه درمانی به کشیدن دندان و نصب ایمپلنت پرداخت؟

 پس از آن که یک دندان کشیده می‌‌شود و باید سوکت آن بهبود پیدا کند که این فرایند چیزی حدود ۶ هفته تا ۳ ماه طول می‌‌کشد و پس از آن می‌توان به نصب ایمپلنت دندانی پرداخت. در مواردی که جای ریشه دندان بسیار بزرگ است و عفونت باعث به وجود آمدن کیست شده است فرآیند درمان مدت بیشتری طول خواهد کشید. دوران بهبود در همه بیماران یکسان نیست.

 • هنگامی‌ که یک دندان کشیده می‌شود می‌توان فوراً به کمک ایمپلنت فوری به پرکردن جای خالی آن پرداخت.
 • استفاده از ایمپلنت فوری فقط در مواردی امکان پذیر است که لثه و استخوان فک به خوبی توانایی تحمل ایمپلنت را داشته باشند.
 • پزشک درخواست انجام عکسبرداری سه بعدی از استخوان فک را می‌دهد تا اطمینان حاصل کند بیمار می‌تواند متقاضیان مناسبی برای نصب ایمپلنت فوری باشد یا خیر.
 • پس از کشیدن یک یا چند دندان حفظ کردن سوکت دندان برای کاشت ایمپلنت ضرورت می‌یابد.
 • دندان پزشک پس از کشیدن دندان به نصب روکش آکریلیک موقت می‌‌پردازد.
 • پس از پیوند ایمپلنت با استخوان که معمولاً حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد روکش موقت برداشته می‌شود و روکش سرامیکی نهایی جایگزین آن خواهد شد.

 در چه مواردی می‌توان به نصب ایمپلنت فوری پرداخت؟

نصب ایمپلنت

 نصب ایمپلنت فوری در آن از بیمارانی که قصد دارند پس از کشیدن دندان فورا جای خالی آن را پر نمایند بسیار پر طرفدار است. ایمپلنت فوری فقط در مواردی پس از کشیدن دندان نصب خواهد شد که بافت لثه و استخوان فک بتوانند به‌خوبی ایمپلنت را نگه دارند. در غیر این صورت دندان پزشک فرایند طبیعی کاشت ایمپلنت را دنبال خواهد کرد. در این شرایط حدود ۳ تا ۴ ماه طول می‌کشد تا استخوان فک و بافت لثه توانایی تحمل ایمپلنت را پیدا کنند. در برخی از نقاط دهان که خالی بودن جای دندان جلب توجه می‌‌کند می‌‌توان تا اتمام دوران بهبود از دندان مصنوعی موقت، روکش یا پل استفاده کرد. آن دسته از افرادی که در حال حاضر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند می‌‌توانند تا اتمام دوران بهبود از ایمپلنت فوری استفاده نمایند. ایمپلنت فوری معمولاً برای دندان آسیاب توصیه نمی‌‌شود زیرا اندازه سوکت دندان بزرگ است و مدت بیشتری طول می‌‌کشد تا بهبود پیدا کند.

 مزایای کاشت ایمپلنت فوری چیست؟

کاشت ایمپلنت

 کاشت ایمپلنت فوری یکی از پیشرفته ترین و معتبرترین روش‌های موجود برای پرکردن جای خالی دندان می‌باشد. از دست دادن دندان با فشار روحی و روانی متعددی همراه است اما هنگامی‌ که شما فوراً به پرکردن جای خالی آن می‌پردازید علاوه بر آن که اعتماد به نفس خود را از دست نمی‌دهید عملکرد دندان خود را به دست می‌آورید و می‌توانید به راحتی غذا بخورید و صحبت کنید. در صورتی که ایمپلنت فوری توسط یک دندان پزشک با تجربه انجام شود شانس موفقیت آن بسیار بالا خواهد بود. در مواردی که کاشت ایمپلنت فوری با موفقیت انجام شود رضایت بیمار را به دنبال خواهد داشت زیرا می‌تواند از مزایای حاصل از دندان جدید خود بهره‌ مند شود. کاشت ایمپلنت فوری باعث می‌شود که بیمار نیازی به استفاده از دندان مصنوعی کامل یا جزئی نداشته باشد. این روش درمانی معمولاً برای آن دسته از بیمارانی که نگران خالی بودن جای دندان خود هستند بسیار رضایت بخش است. بیماران می‌‌توانند در طی فرآیند بهبود با راحتی نسبتاً خوبی غذا بخورد و صحبت کنند و هیچ گونه اختلالی در زندگی روزمره آنها ایجاد نمی‌شود. روش‌هایی که برای کاشت ایمپلنت فوری مورد استفاده قرار می‌گیرند به طور گسترده بررسی شده ‌اند و هیچ گونه اختلالی در فرایند موفقیت آمیز کاشت ایمپلنت ایجاد نمی‌کند. یکی از رایج ترین روش‌هایی که برای کاشت ایمپلنت فوری مورد استفاده قرار می‌گیرد روشی اسب که به طور کامل قوس دندان‌ها توسط چهار عدد ایمپلنت پوشش داده می‌‌شوند و نیرویی که به ایمپلنت وارد خواهد شد به طور یکسان توزیع می‌گردد. در این روش معمولاً بیمار نیازی به پیوند استخوان ندارد زیرا فرایند نصب ایمپلنت دندانی نهایت استفاده را از استخوان خواهد کرد به ویژه در نقاطی که به طور طبیعی استخوان تراکم بیشتری دارد. این امر باعث می‌‌شود که در هزینه‌های بیمار صرفه جویی شود و هیچ گونه اختلالی در کیفیت نتایج به دست آمده به وجود می‌آید.

 کاشت ایمپلنت فوری چگونه انجام می‌شود؟

ایمپلنت فوری

فرایند تشخیص

 • دندان پزشک درخواست انجام عکس برداری توسط اشعه ایکس را خواهد داد و قالب فک را تهیه می‌‌کند تا بتواند به طور دقیق ایمپلنت مورد نیاز را طراحی نماید.
 • سپس دندان مصنوعی متحرک برای دندان مورد نظر ساخته می‌شود و و به یک قالب تبدیل می‌‌گردد.
 • در صورت نیاز پزشک درخواست انجام سی تی اسکن را خواهد داد تا بتوانند به بررسی وضعیت استخوان فک بپردازد و اطمینان حاصل کند که استخوان دارای بافت کافی برای نصب ایمپلنت می‌باشد. ایمپلنت در ناحیه ای قرار داده می‌‌شود که سینوس و عصب وجود دارد.

نصب ایمپلنت دندانی

  روکش موقت

 روزی که ایمپلنت دندانی نصب می‌شود دندان پزشک به نصب یک پروتز کامل روی آن خواهد پرداخت.

روکش دائمی‌

 • حدود سه ماه پس از ترمیم، دندان پزشک به نصب روکش دائمی و نهایی خواهد پرداخت.
 • روکش نهایی می‌تواند متحرک و ثابت باشد.
 • روکش ثابت شامل یک پل ایمپلنت با روکش اکریلیک یا پرسلین است که به خوبی به پل متصل می‌‌گردد.
 • روکش متحرک شامل یک دندان مصنوعی است که به کمک یک سیستم نصب کننده متصل خواهد شد.

آیا می‌توان به طور همزمان به کشیدن چندین دندان و نصب چند ایمپلنت فوری پرداخت؟

 • در برخی موارد می‌توان به طور همزمان به کشیدن چندین دندان پرداخت و پس از آن چندین ایمپلنت را جایگزین آنها نمود. هدف از انجام این کار ایجاد یک ایمپلنت برای محافظت از بریج می‌باشد.
 • گاهی اوقات می‌توان دندان‌های کامل یک ردیف را کشید و پس از آن به نصب چندین ایمپلنت موقت پرداخت.

 فرآیند نصب ایمپلنت موقت چقدر طول می‌کشد؟

فرایند نصب ایمپلنت

 • دندان پزشک پس از انجام معاینات بالینی قالب دهان و دندان شما را آماده می‌کند و آن را به لابراتوار ارسال می‌نماید تا روکش موقت تهیه شود.
 • دندان پزشک ابتدا به کشیدن دندان مورد نظر می‌پردازد و سپس به نصب ایمپلنت و روکش موقت خواهد پرداخت.
 • گاهی اوقات نگهداری از سوکت دندان برای نصب ایمپلنت ضرورت خواهد یافت.
 • حدود ۳ تا ۶ ماه بعد دندان پزشک به خارج کردن روکش موقت می‌‌پردازد و روکش پرسلینی نهایی را جایگزین آن می‌نماید.

آیا نصب ایمپلنت فوری درد دارد؟

 نصب ایمپلنت فوری هیچ تفاوتی با سایر روش‌های نصب ایمپلنت ندارد و شما در طول درمان هیچ گونه دردی را احساس نخواهید کرد. پزشک برای نصب ایمپلنت فوری به شما داروی بی حسی خواهد داد و به این ترتیب شما دچار درد نمی‌شوید و پس از اتمام درمان و از بین رفتن اثر بی حسی ممکن است مقدار کمی درد یا کبودی در صورت و دهان شما به وجود بیاید. به این ترتیب می‌‌توان گفت که نصب ایمپلنت فوری هیچ گونه دردی ندارد.

معایب ایمپلنت فوری چیست؟

 نصب ایمپلنت فوری نمی‌‌تواند فرآیند پیوند استخوان با ایمپلنت را کوتاه کند زیرا بدن به زمان نیاز دارد تا به تولید سلول‌های استخوانی جدید بپردازد و استخوان با ایمپلنت پیوند بخورد و ایمپلنت به طور صحیح در ناحیه مورد نظر قرار بگیرد. دندان پزشک باید اطمینان حاصل کند که ایمپلنت در طول دوران بهبود جابجا نمی‌شود و به طور صحیح به استخوان پیوند می‌خورد. فرایند بهبود می‌تواند حدود ۳ تا ۶ ماه طول بکشد. در این دوران باید بیمار از رژیم غذایی مناسب و مواد خوراکی نرم پیروی کند و از استفاده از مواد غذایی سفت مانند هویج یا بادام استفاده کند. این فرایند حدود ۶ تا ۸ هفته پس از جراحی طول می‌کشد. در صورتی که بیمار نتواند رژیم غذایی مناسب داشته باشد و غذای نرم استفاده نماند ایمپلنت شروع به جابجا شدن خواهد کرد و تاثیرات منفی بر فرآیند پیوند خواهد گذاشت و ریسک شکست در درمان افزایش می‌یابد.

 معمولاً ایمپلنت دندانی که پس از کشیدن دندان و نصب می‌‌شود یک راه‌ حل موقت است و تا زمانی که فرآیند بهبود کامل نشده است در جای خود باقی می‌‌ماند و پس از آن روکش موقت خارج شده و روکش دائمی جایگزین آن می‌‌گردد. معمولاً ایمپلنت و روکش موقت قبل از انجام عمل جراحی ساخته می‌شوند و ممکن است به اندازه روکش دائمی زیبایی ظاهری نداشته باشد. اگرچه همه افراد نمی‌توانند متقاضی نصب ایمپلنت موقت باشند نمی‌توان منکر مزایای عالی حاصل از نصب روکش موقت شد. نصب ایمپلنت فوری یک روش بسیار حساس است که باید با دقت کافی انجام شود تا فرآیند درمان به طور صحیح انجام گردد.

فرایند بهبود پس از نصب ایمپلنت فوری چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت سریع

 حداقل حدود ۶ تا ۸ هفته طول می‌‌کشد تا فرآیند بهبود به طور کامل سپری شود. منظور از فرآیند بهبود این است که استخوان فک با ایمپلنت تیتانیومی‌ پیوند بخورد. فرایند پیوند زمانی کامل می‌شود که استخوان با ایمپلنت تیتانیومی ‌به طور کامل جوش بخورد.

 آیا در دوران بهبود بیمار محدودیت تغذیه دارد؟

 پاسخ این سوال مثبت است و بیمار باید در دوران بهبود و حداقل به مدت ۶ تا ۸ هفته از مصرف مواد غذایی سفت که فشار زیادی را به ایمپلنت فوری وارد می‌کنند خودداری نماید. بیمار باید از فشار دادن دندان‌های خود روی یکدیگر و دندان قروچه خودداری کند. در صورتی که بیمار دندان قروچه کند دندان پزشک به او محافظ دندانی می‌دهد که در هنگام خواب از دندان و ایمپلنت محافظت گردد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست