رعایت بهداشت دهان و دندان و خودداری از خوردن برخی از مواد غذایی بهترین روش جهت داشتن دندان‌های سفید و درخشان می‌باشد. البته رعایت این موارد همیشه جهت جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها کافی نمی‌باشند. بلیچینگ یا سفید کردن دندان روش سریع و مناسبی جهت روشن و درخشان‌تر کردن دندان‌ها محسوب می‌شود.

بلیچینگ سبب سفیدتر شدن رنگ دندان‌ها می‌شود. استفاده از این روش در منزل و یا مطب دندان‌پزشکی امکان‌پذیر است.

علت تغییر رنگ دندان


افراد معمولاً تصور می‌کنند که رنگ دندان‌ها سفید می‌باشد. ولی امکان دارد مینای دندان رنگ‌های متفاوتی داشته باشد. با گذشت زمان، مینای دندان تغییر رنگ داده و بر روی آن لکه ایجاد می‌شود. دلایل تغییر رنگ دندان عبارتند از:

 • دلایل ژنتیکی: امکان دارد تغییر رنگ دندان در اثر عوامل ژنتیکی بروز کند.
 • افزایش سن
 • آسیب‌دیدگی دندان
 • بیماری
 • مصرف دارو مانند برخی از آنتی‌بیوتیک‌ها
 • مصرف دخانیات
 • مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث بروز لکه بر روی دندان می‌شوند (مانند انواع توت، سس، قهوه، نوشابه، چای)
 • مصرف بیش از حد از فلوراید در زمان شکل‌گیری دندان‌ها

کاندیدای مناسب برای استفاده از بلیچینگ یا سفید کردن دندان 


کاندیدای مناسب برای استفاده از بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان برای همه افراد مناسب نمی‌باشد. در صورت جدا شدن لثه از دندان در برخی از قسمت‌ها، امکان دارد این روش سبب بروز درد و التهاب در این قسمت‌ها شود. در صورت وجود پوسیدگی دندان یا بیماری لثه، امکان دارد دندان‌پزشک درمان این موارد پیش از سفید کردن دندان را توصیه کند. همچنین رنگ پرکردگی دندان، روکش و برخی از لکه‌ها بوسیله بلیچینگ دندان قابل تغییر نمی‌باشد.

بنابر این در ارتباط با این که آیا کاندیدای مناسبی برای استفاده از روش بلیچینگ یا سفید کردن دندان می‌باشید، با دندان‌پزشک در این مورد مشورت کنید.

اقدامات مورد نیاز پیش از بلیچینگ یا سفید کردن دندان 


پیش از بلیچینگ دندان،  بایستی به منظور کاهش احتمال بروز حساسیت پس از درمان، از دندان‌ها و لثه‌ها در حد امکان محافظت شود. شب پیش از بلیچینگ و در صبح روز درمان، دندان‌ها خود را به آرامی مسواک بزنید به طوری که به لثه‌ها آسیب وارد نشود. این کار باعث کاهش احتمال خراش لثه می‌شود. در صورتی که از مسواک برقی استفاده می‌کنید، با دندان‌پزشک در مورد استفاده از مسواک معمولی پیش از بلیچینگ مشورت کنید. جهت جلوگیری از بروز آسیب‌دیدگی لثه و بروز درد پس از درمان، از نخ دندان استفاده نکنید. استفاده از دهان‌شویه نیز امکان‌پذیر است. پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان، تا چند ساعت بایستی از خوردن غذا خودداری کنید؛ بنابر این پیش از درمان از مواد غذایی به مقدار کافی استفاده کنید.

انواع روش‌های بلیچینگ یا سفید کردن دندان 


انواع روش‌های بلیچینگ یا سفید کردن دندان

گزینه‌های بلیچینگ یا سفید کردن دندان در انواع سفیدکننده‌های ملایم و قوی موجود می‌باشند. سفیدکننده‌های قوی قادر به رفع لکه‌های عمیق‌تر هستند. انواع مختلف محصولات بلیچینگ دندان موجود هستند. در صورت تغییر رنگ دندان‌ها، می‌توانید از گزینه‌های بلیچینگ زیر استفاده کنید:

خمیردندان‌های سفیدکننده 

خمیردندان‌های سفیدکننده دندان

خمیردندان سفیدکننده به رفع لکه از روی سطح دندان کمک می‌کند. این خمیردندان‌ها ملایم‌ترین نوع سفیدکننده محسوب می‌شوند و با استفاده از پولیش (و نه خاصیت شیمیایی) عمل می‌کنند و همین علت معمولاً دارای عوارض جانبی نمی‌باشند. البته این خمیردندان‌ها به اندازه محصولات شیمیایی مؤثر نیستند. خمیردندان‌های سفیدکننده در طول چند روز تا چند هفته می‌توانند سبب روشن‌تر شدن مختصر رنگ دندان شوند. این خمیردندان‌ها بدون نیاز به نسخه پزشک قابل خرید هستند.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک 

بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک

در صورت تمایل به سفید کردن سریع دندان‌ها با تأثیر بیشتر، بسیاری از افراد از بلیچینگ در مطب دندان‌پزشکی استفاده می‌کنند. بر خلاف محصولات قابل تهیه از داروخانه‌ها، بلیچینگ در مطب پس از یک جلسه درمانی باعث سفیدتر شدن قابل توجه دندان‌ها می‌شود. بنابر این به جای انتظار برای مدت چند هفته جهت سفیدتر شدن دندان‌ها، این روش سبب دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش در روز درمان می‌شود. در این روش، دندان‌پزشک پیش از به کارگیری ژل سفیدکننده بر روی دندان‌ها، از شیلد یا ژل مخصوصی جهت حفاظت از لثه‌ها استفاده می‌کند. سپس دندان‌پزشک ژل را از روی دندان‌ها بر می‌دارد. پس از برداشتن ژل، نتیجه استفاده از بلیچینگ قابل مشاهده است.

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر 

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر

در صورت عدم رفع لکه با گزینه‌های مختلف بلیچینگ، امکان دارد دندان‌پزشک استفاده از بلیچینگ دندان با لیزر را توصیه کند. این روش از فن‌آوری جدید بلیچینگ جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمانی استفاده می‌کند. در روش سفید کردن دندان با لیزر، دندان‌پزشک از ژل بلیچینگ قوی بر روی دندان‌ها استفاده کرده و لیزر مخصوصی را جهت تقویت تأثیر سفیدکنندگی ژل به کار می‌گیرد. در طول یک جلسه درمانی می‌توان این روش را به منظور کسب نتیجه رضایت‌بخش تکرار کرد.

کیت مخصوص بلیچینگ در منزل 

در صورت تمایل به بلیچینگ یا سفید کردن دندان در منزل، می‌توانید در ارتباط با استفاده  از کیت مخصوص بلیچینگ با دندان‌پزشک مشورت کنید. در ابتدا دندان‌پزشک قالب دندان‌ها را ساخته و از این قالب‌ها برای ایجادتری (Tray) سفیدکننده ویژه هر شخص استفاده می‌کند. سپس آموزش‌های لازم به همراه‌تری سفیدکننده و ژل بلیچینگ جهت استفاده در منزل به متقاضی ارائه خواهد شد.

به این منظور اقدامات زیر بایستی در منزل انجام شوند:

 • استفاده از مسواک و نخ دندان: این کار به رفع هر گونه مواد غذایی و پلاک که ممکن است از رسیدن ژل به دندان جلوگیری کنند، کمک می‌کند.
 • استفاده از ژل سفیدکننده: ژل بایستی بر قسمت داخلی‌تری (سطح جلویی تری) قرار گرفته شود. این سطح با بخش جلوی دندان‌ها در تماس است. تنها یک قطره کوچک ژل برای تأثیر سفیدکنندگی لازم است.
 • پاک کردن مقادیر اضافی ژل: در صورت وجود مقادیر اضافی ژل بر روی لثه‌ها، از انگشت یا گوش پاک‌کن برای رفع آن استفاده می‌شود.
 • قرار دادن‌تری (Tray) در دهان: تری برای مدت یک ساعت در دهان قرار می‌گیرد.
 • خارج کردن و شستشوی تری: برداشتن تری و شستشوی آن به دوام بیشتر تری کمک می‌کند. جهت خارج کردن هر گونه ژل سفیدکننده باقیمانده، دهان نیز بایستی شستشو داده شود.
 • استفاده از موس ضد حساسیت: مقدار کمی از موس با استفاده از گوش پاک‌کن یا انگشت بر روی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موس به کاهش حساسیت کمک می‌کند.
 • عدم مصرف غذا یا نوشیدنی یا سیگار برای مدت حداقل ۳۰ دقیقه پس از خارج کردن تری سفیدکننده: پس از بلیچینگ، دندان‌ها بیشتر در معرض ایجاد لکه می‌باشند. در نتیجه مصرف سیگار، چای و قهوه می‌تواند سبب تغییر رنگ دندان شود.
 • تکرار موارد فوق تا زمان دستیابی به نتیجه مورد نظر.
 • استفاده از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس: این نوع خمیردندان‌ها در کاهش حساسیت دندان مؤثر هستند. ممکن است تاثیرگذاری این خمیردندان‌ها به ۵ روز زمان نیاز داشته باشد.
 • استفاده مداوم از موس ضد حساسیت: موس دندان در کاهش حساسیت بسیار مؤثر است و بایستی به طور منظم پس از بلیچینگ بر سطوح دندان‌ها استفاده شده و در زمان شب بدون شستشو بر روی دندان باقی بماند. از موس ضد حساسیت در حالت عادی پس از مسواک زدن نیز می‌توان استفاده کرد.
 • تکرار بلیچینگ دندان: بلیچینگ یا سفید کردن دندان را می‌توان هر روز مورد استفاده قرار داد. این کار سبب کاهش حساسیت ناشی از مصرف ژل بلیچینگ شده و همچنین باعث افزایش تأثیر خمیر دندان و موس ضد حساسیت می‌شود.
 • خودداری از بلیچینگ سریع دندان‌ها: بلیچینگ دندان در جلسات کوتاه‌مدت در طول یک بازه زمانی طولانی سبب افزایش تأثیر درمان می‌شود. (این روند ممکن است به ۶ هفته زمان نیاز داشته باشد).
 • امکان دارد بلیچینگ مرز بین تاج و ریشه دندان (طوق) به زمان بیشتری نیاز داشته باشد: امکان دارد سفید کردن قسمت طوق دندان بیشتر طول بکشد.
 • مقدار باقیمانده ژل سفیدکننده: در صورت نیاز مجدد به ژل سفیدکننده می‌توان دوباره از آن استفاده کرد. ژل سفیدکننده برای مدت ۱ سال قابل استفاده می‌باشد. ولی در صورت نگهداری در یخچال تا ۲ سال نیز می‌توان از آن استفاده کرد.
 • نگهداری از تری بلیچینگ: تأثیر سفیدکنندگی دندان‌ها برای ۱ تا ۳ سال ماندگار می‌باشد. البته امکان دارد رنگ دندان‌ها دوباره به تدریج تغییر کند. امکان دارد دندان‌پزشک ژل بلیچینگ اضافی در اختیار متقاضی قرار دهد تا با تری که از قبل نگهداری شده است، استفاده شود. معمولاً بلیچینگ یا سفید کردن مجدد دندان‌ها سریع‌تر از دفعه اول انجام خواهد شد.

عوارض ناشی از بلیچینگ یا سفید کردن دندان


چند روز پی از بلیچینگ، امکان دارد دندان‌ها به دمای بیش از حد سرد یا گرم حساس باشند. همچنین ممکن است لثه‌ها برای مدت کوتاهی دردناک شوند. در صورت عدم رفع این عوارض پس از چند روز بایستی به دندان‌پزشک مراجعه شود.

جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی دندان‌ها و لثه، طریقه مصرف محصول بلیچینگ و دستورات دندان‌پزشک در این مورد را رعایت کنید. در صورت حساسیت شدید دندان‌ها، از ادامه استفاده از محصولات بلیچینگ خانگی خودداری کرده و به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

از محصولات سفیدکننده دندان برای مدت بیشتر از آنچه که توسط دندان‌پزشک توصیه شده است، استفاده نکنید. بلیچینگ بیش از حد می‌تواند باعث بروز درد در دندان‌ها و لثه‌ها شود و حتی ممکن است سبب آسیب‌دیدگی مینای دندان شود.

اقدامات مراقبتی پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان در مطب دندان‌پزشک 


اقدامات مراقبتی پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بر روی دندان‌هایی که تازه سفید شده‌اند ممکن است راحت‌تر لکه ایجاد شود. جهت سفید نگه داشتن دندان‌ها بایستی برای مدت چند روز پس از بلیچینگ از مصرف دخانیات و مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه بر روی می‌شوند خودداری شود. رنگ دندان‌ها معمولاً با گذشت زمان به حالت قبل باز می‌گردد. ولی چنانچه از مصرف دخانیات و مقادیر زیاد مواد غذایی ایجاد کننده لکه خودداری شود، امکان دارد دندان‌ها برای چندین سال سفید بمانند. به این منظور رعایت بهداشت دهان و دندان شامل استفاده از مسواک، نخ دندان و تمیز کردن زبان توصیه می‌شود.

انجام اقدامات مراقبتی در مدت زمان ۴۸ ساعت پس از سفید کردن دندان جهت افزایش تأثیر و حفظ نتیجه درمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

خودداری از مصرف مواد غذایی ایجادکننده لکه بر روی دندان 

برای مدت ۴۸ ساعت، از مصرف مواد غذایی ایجادکننده لکه بر روی دندان بایستی خودداری شود. این مواد غذایی شامل:

 • قهوه/ چای
 • دخانیات
 • خردل/ سس گوجه فرنگی/ سس سویا
 • نوشابه گازدار
 • پای درست شده از انواع توت
 • انواع سس قرمز

همچنین از استفاده از رژ لب نیز بایستی خودداری شود.

مواد غذایی مناسب پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان 

مواد غذایی مناسب پس از بلیچینگ یا سفید کردن دندان

مواد غذایی مناسب جهت استفاده در مدت زمان ۴۸ ساعت پس از سفید کردن دندان عبارتند از:

 • شیر، آب
 • موز، سیب (بدون پوست)
 • نان سفید، نان تورتیلا
 • جوی دو سر، خامه گندم
 • ماست، پنیر سفید، خامه ‌ترش، پنیر کاتیج
 • برنج سفید، سیب‌زمینی پخته
 • پاستا و سس سفید
 • بوقلمون، سینه مرغ بدون پوست، ماهی سفید

حساسیت دندان 

بروز حساسیت در زمان بلیچینگ دندان بسیار شایع می‌باشد. حساسیت معمولاً با پایان روند بلیچینگ تسکین پیدا می‌کند. با انجام موارد زیر می‌توان میزان حساسیت را کاهش دارد:

 • استفاده از خمیردندان مخصوص دندان‌های حساس: هر گونه خمیر دندان مخصوص دندان‌های حساس در رفع حساسیت دندان مؤثر می‌باشد. امکان دارد مشاهده تأثیر این خمیردندان‌ها به ۵ روز زمان نیاز داشته باشد.
 • استفاده مداوم از موس ضد حساسیت: این نوع موس در کاهش حساسیت بسیار مؤثر است. موس ضد حساسیت بایستی پس از سفید کردن دندان‌ها بر روی سطوح دندان مورد استفاده قرار گیرد و بدون شستشو در زمان شب بر روی دندان باقی بماند. از موس ضد حساسیت در حالت عادی پس از مسواک زدن نیز می‌توان استفاده کرد.
 • تکرار بلیچینگ دندان: بلیچینگ یا سفید کردن دندان را می‌توان هر روز مورد استفاده قرار داد. این کار سبب کاهش حساسیت ناشی از مصرف ژل بلیچینگ شده و همچنین باعث افزایش تأثیر خمیر دندان و موس ضد حساسیت می‌شود.

استفاده از روش‌های ترمیم دندان مانند روکش یا بریج دندان پیش از بلیچینگ


بلیچینگ بر روی دندان‌های دارای روکش یا بریج تأثیر ندارد. بنابر بلیچینگ یا سفید کردن دندان بایستی پیش از استفاده از این روش‌ها انجام شود. سپس دندان‌پزشک می‌تواند روکش یا بریج را با دندان‌های سفید شده مطابقت دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست