آشکار بودن بیش از حد لثه‌ها و یا کوتاه بودن دندان‌ها در زمان لبخند زدن تحت عنوان لبخند لثه‌ای شناخته می‌شود. این مساله در برخی از مواقع به مشکلات دندان یا فک مرتبط می‌باشد.

در صورت تمایل به تغییر ظاهر لبخند خود، با دندان‌پزشک خود در ارتباط با گزینه‌های درمانی مشورت کنید. جهت بهبود ظاهر لبخند لثه‌ای روش‌های مختلفی وجود دارد. روش مناسب درمانی به علت بروز این عارضه در لثه‌ها بستگی دارد.

علت بروز لبخند لثه‌ای


علت بروز لبخند لثه‌ای

تعداد زیادی از افراد نگران ظاهر لبخند لثه‌ای هستند و در برخی از موقع این حالت می‌تواند بر ظاهر دهان و دندان تأثیر منفی بگذارد. برای بسیاری از افراد، آشکار بودن بیش از ۴ میلی‌متر از لثه مساله‌ای ناخوشایند محسوب می‌شود. لبخند لثه‌ای ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود و به منظور استفاده از روش درمانی مناسب بایستی علت ایجاد آن دقیقاً تشخیص داده شود. عواملی که در ایجاد لبخند لثه‌ای مؤثر هستند شامل رویش غیر فعال تغییر یافته، زیاد بودن طول لب، بالا رفتن بیش از حد لب در زمان لبخند زدن، ساییدگی دندان‌ها، ارتفاع زیاد فک بالا و هیپرپلازی لثه می‌باشند.

برخی از دلایل شایع ایجاد لبخند لثه‌ای شامل:

  • هایپرتروفی لثه: افزایش حجم لثه‌ها
  • ارتفاع زیاد فک بالا که باعث برآمدگی بافت لثه می‌شود
  • کوتاه بودن لب فوقانی
  • بالا رفتن بیش از حد لب در زمان لبخند زدن که سبب آشکار شدن لثه‌ها می‌شود
  • دندان‌های که به طور ژنتیکی کوتاه هستند
  • دندان‌هایی که به طور کامل از لثه‌ها خارج نشده‌اند
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

لبخند لثه‌ای در بیشتر موارد ژنتیکی می‌باشد ولی در برخی از مواقع مصرف بعضی از داروها می‌توانند سبب رشد بیش از حد بافت لثه شود. بافت لثه همچنین می‌توانند ملتهب شده و بیشتر قسمت ساختار دندان را در اثر بیماری لثه بپوشاند.

در چه مواقعی درمان لبخند لثه‌ای الزامی است؟ 


در برخی از مواقع، لبخند لثه‌ای می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات ارتودنسی باشد که بر سلامت دهان و دندان تأثیر گذاشته است. در صورتی که دندان‌ها یا فک به شکل صحیح بر روی هم قرار نگیرند، امکان دارد غذا خوردن یا تمیز کردن دندان‌ها دشوار باشد. همچنین امکان دارد این مساله باعث آسیب‌دیدگی دندان‌ها شده، بر سلامت لثه‌ها تأثیر منفی گذاشته یا سبب افزایش احتمال مشکلات مرتبط با تنفس در زمان خواب شود. در چنین مواردی، امکان دارد دندان‌پزشک استفاده از درمان ارتودنسی یا جراحی لثه را توصیه کند.

چنانچه طبق ارزیابی دندان‌پزشک مشکل دندانی وجود نداشته باشد، به تغییر ظاهر لبخند نیازی نمی‌باشد. در صورت تمایل به تغییر ظاهر لبخند، استفاده از گزینه‌هایی بهبود ظاهری مانند کانتورینگ لثه یا افزایش طول تاج دندان امکان‌پذیر است.

تشخیص لبخند لثه‌ای 


تشخیص لبخند لثه‌ای

در صورت وجود لبخند لثه‌ای، به استفاده از روش‌های مختلفی جهت تشخیص دقیق نیاز می‌باشد. همچنین به منظور تشخیص صحیح دلایل مختلف ایجاد لبخند لثه‌ای، بایستی از یک روند تشخیصی کاملاً مشخص و معین استفاده شود.

بررسی سابقه پزشکی 

بررسی سابقه پزشکی جهت تشخیص صحیح علت لبخند لثه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است. سابقه پزشکی شامل سن و وضعیت کلی سلامتی بیمار می‌باشد. سن بیمار می‌تواند نشان‌دهنده مرحله رویش دندان‌ها و وضعیت سلامتی نیز می‌توان نشان‌دهنده هر گونه عامل مؤثر در ایجاد لبخند لثه‌ای باشد.

ارزیابی ظاهری صورت 

ارزیابی کامل وضعیت ظاهری صورت بیمار می‌تواند اطلاعات مفیدی جهت تعیین علت لبخند لثه‌ای ارائه دهد. بررسی ظاهر صورت می‌تواند از دید روبرو و جانبی، هر گونه مشکل در بخش میانی صورت را مشخص کند. افزایش نسبت بخش میانی صورت می‌تواند نشان‌دهنده ارتفاع زیاد فک بالا باشد. بسیاری از متخصـصین تصور می‌کنـند که ارتـفاع زیاد فـک بالا شـایع‌ترین علـت خارج دهانی ایجاد لبخند لثه‌ای می‌باشد. از ارزیابی سفالومتری می‌توان به منظور تعیین ارتـفاع زیاد فـک بالا استفاده کرد. در بیشتر بیماران دارای ارتفاع زیاد فک بالا  (متوسط تا شدید)، به برخی از انواع جراحی ارتوگناتیک یا فک برای درمان نیاز می‌باشد.

ارزیابی لب 

بررسی لب فوقانی جهت ارزیابی میزان آشکار بودن لثه بایستی در وضعیت ایستا و پویا انجام شود. میزان بالا رفتن و طول لب بایستی جهت تعیین عوامل مؤثر در لبخند لثه‌ای بررسی شود. طول لب بالا از قسمت زیر بینی تا قسمت پایین لب فوقانی با میزان متوسط ۲۰ تا ۲۲ میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. اندازه کمتر از این مقدار به عنوان کوتاهی لب در نظر گرفته شده و می‌تواند باعث ایجاد لبخند لثه‌ای شود. در بررسی پویا (دینامیک)، بالا رفتن بیش از حد لب در زمان لبخند زدن منجر به نمایان شدن دندان‌ها و ایجاد لبخند لثه‌ای می‌شود. بنابر این در ارتباط با لب‌ها، علت بروز لبخند لثه‌ای می‌تواند ارتفاع لب فوقانی، بالا رفتن لب فوقانی و یا هر دو مورد باشد.

بررسی دندان‌ها 

در زمان بررسی دندان‌ها، دندان‌پزشک طرح سه‌بعدی دندان‌های پیشین را ارزیابی می‌کند. فاصله عمودی بین لب بالا و پایین در حالت استراحت بررسی شده و با فاصله طبیعی از ۰ تا ۴ میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. زمانی که این فاصله زیاد باشد و حاشیه دندان‌های پیشین بیش از حد قابل‌ مشاهده باشد، امکان دارد ارتفاع زیاد فک بالا، رشد بیش از حد دندان یا کوتاه بودن ارتفاع دندان وجود داشته باشد. ابعاد افقی و عمودی تاج کلینیکی بایستی اندازه‌گیری شود. تاج کلینیکی کوتاه می‌تواند در اثر ساییدگی لبه دندان پیشین ایجاد شده باشد. با بررسی لبه دندان پیشین و سن بیمار، دندان‌پزشک می‌تواند اختلاف طول در حاشیه دندان‌های پیشین یا لثه‌ها را تشخیص دهد.

ارزیابی لثه 

هدف از ارزیابی لثه‌ها، تشخیص تغییرات ایجاد شده در ساختار لثه‌ها می‌باشد. عمق پروبینگ، سطح اتصال کلینیکی و تحلیل لثه بایستی ارزیابی و اندازه‌گیری شوند. احتمال دارد کوتاه بودن ارتفاع دندان در اثر التهاب یا هایپرپلازی لثه وجود داشته باشد.

نحوه اصلاح لبخند لثه‌ای 


در صورت تمایل به تغییر لبخند لثه‌ای به دلایل ظاهری یا عملکردی، دندان‌پزشک معمولاً در ابتدا دهان و دندان‌ها را بررسی کرده و گزینه‌های مناسب درمانی را ارزیابی می‌کند. نحوه انجام درمان  و عوارض احتمالی برای متقاضی توضیح داده می‌شود.

بسته به روش درمان، امکان دارد دندان‌پزشک درمان را به عهده بگیرد و یا این که متقاضی به متخصص ارتودنسی یا جراح لثه معرفی شود.

امکان جلوگیری از ایجاد لبخند لثه‌ای وجود ندارد مگر این که این عارضه به طور مستقیم در اثر بیماری لثه ایجاد شده باشد. در این حالت کانتورینگ لثه می‌تواند به بازسازی بافت لثه به حالت طبیعی کمک کند.

هر گونه عامل دیگری با دندان‌ها، لب‌ها و فک مرتبط می‌باشد و می‌تواند به مقدار زیادی بر ظاهر لبخند تأثیر بگذارد. از روش‌های درمانی مختلف جهت تغییر نحوه حرکت لب‌ها در زمان لبخند زدن و یا در موارد شدید جهت تغییر موقعیت فک استفاده می‌شود.

در صورت کاهش اعتماد به نفس ناشی از لبخند لثه‌ای، بایستی جهت تشخیص علت این عارضه و استفاده از روش مناسب درمانی، با دندان‌پزشک مشورت شود. استفاده از روش‌های کم‌تهاجمی با زمان بهبودی کوتاه مانند کانتورینگ لثه می‌تواند به درمان لبخند لثه‌ای کمک کند.

کانتورینگ لثه 

کانتورینگ لثه برای اصلاح لبخند لثه‌ای

کانتورینگ لثه به منظور برداشتن بافت اضافی لثه با جراحی جهت آشکار شدن دندان به میزان بیشتر و شکل‌دهی به خط جدید لثه استفاده می‌شود. امکان دارد به این منظور از چاقوی جراحی یا لیزر استفاده شود.

افزایش طول تاج دندان 

در صورت کوتاه بودن یا ساییدگی دندان‌ها، امکان دارد دندان‌پزشک از روکش دندان جهت پوشش دندان‌ها استفاده کند. روکش دندان از پرسلن یا دیگر مواد به رنگ دندان ساخته می‌شوند.

جهت حفظ تاج دندان در موارد ساییدگی یا کوتاه بودن دندان، از روش افزایش طول تاج دندان استفاده می‌شود. در این روش لثه و استخوان اطراف دندان مجدداً شکل‌دهی شده و سطح دندان‌ها به میزان بیشتری نمایان می‌شود و اتصال تاج دندان امکان‌پذیر می‌شود.

استفاده از تزریق

استفاده از تزریق برای اصلاح لبخند لثه‌ای

در صورتی که لب فوقانی بیش از حد طبیعی بالا برود، دندان‌پزشک می‌تواند جهت کاهش عملکرد عضله لب از تزریق ماده‌ای که برای رفع چین و چروک به کار برده می‌شود، استفاده کند.

امکان دارد این روش در درمان لبخند لثه‌ای مؤثر باشد، ولی با گذشت زمان تأثیر درمان کاهش پیدا می‌کند. جهت حفظ نتیجه درمان، به تکرار تزریق در فواصل منظم زمانی نیاز می‌باشد.

درمان ارتودنسی 

درمان ارتودنسی برای اصلاح لبخند لثه‌ای

در صورتی که لثه‌ها به علت بیرون‌زدگی دندان‌ها و یا راستای نامناسب فک‌ها بیشتر از حد قابل مشاهده باشند، امکان دارد درمان ارتودنسی با استفاده از بریس یا الاینر به رفع این حالت کمک کند.

ممکن است حرکت تدریجی دندان‌ها و لثه‌ها به موقعیت جدید با استفاده از این روش درمانی ۱۸ ماه یا بیشتر طول بکشد.

آیا با رشد کودک، لبخند لثه‌ای رفع می‌شود؟ 


امکان دارد لبخند لثه‌ای با افزایش سن رفع بشود. دندان‌ها و فک کودک همچنان در حال رشد می‌باشند. بنابر این ظاهر دهان و دندان کودک همیشه در یک حالت باقی نمی‌ماند. کودکان بایستی در زمان اولین سالروز تولد و یا در محدوده زمانی ۶ ماه از رشد اولین دندان به دندان‌پزشک مراجعه کند. دندان‌پزشک می‌تواند وضعیت رشد دندان‌ها و احتمال ایجاد لبخند لثه‌ای را ارزیابی کند.

در صورت وجود مشکل در این رابطه، امکان دارد دندان‌پزشک جهت مشورت و ارزیابی بیشتر فرد را به متخصص ارتودنسی معرفی کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست