بسیاری از افراد تحت تأثیر انواع مشکلات شایع دندانی قرار می‌گیرند که می‌تواند نه تنها ظاهر آنها، بلکه جویدن و گفتار را نیز تحت تأثیر قرار دهد. یکی از محبوب ترین و موثرترین روش‌های درمانی برای لب پریدگی، شکاف بین دندان‌ها، لکه‌های دندانی و نا صافی، ونیر پرسلین یا لمینت دندان است. از ونیرهای پرسلینی معمولاً برای ایجاد تقارن کامل و بهبود لبخند نیز استفاده می‌شود. ونیرهای دندانی پرسلینی به صورت سفارشی متناسب و همرنگ دندان‌های شما هستند. دندانپزشکان زیبایی آموزش و تجربه کافی را دارند تا لبخندی جذاب که طبیعی به نظر می‌رسد به شما ارائه دهند. هدف آنها این است که نه تنها ظاهر لبخند شما را بهبود ببخشند بلکه حتی المقدور ساختار طبیعی دندان را حفظ کنند.

ونیر چیست؟ 


ونیرها پوسته‌های نازکی از پرسلین یا کامپوزیت هستند که به صورت سفارشی روی قسمت جلویی دندان‌های طبیعی شما نصب می‌شوند. به این روش درمانی زیبایی دندان به عنوان مانیکور لبخند خود فکر کنید. با استفاده از ونیرهای پرسلینی، یک دندانپزشک زیبایی می‌تواند شکل، رنگ و طول دندان‌های شما را فقط در دو ویزیت تغییر دهد. نتایج اغلب بسیار خوب به نظر می‌رسند و شما تعجب خواهید کرد که چطور با چنین روشی ساده و موثر به بهبود لبخند خود خواهید رسید. انتخاب‌های مختلفی برای ونیر وجود دارد، بنابراین شما می‌توانید بهترین روش را برای نیازها و اهداف خود انتخاب کنید.

لمینت دندان چیست؟ 


لمینت دندان چیست

ونیرهای دندانی پرسلینی از ماده بسیار ظریف و سرامیکی تشکیل شده است که سال‌ها دوام دارد و در بیشتر موارد می‌تواند ده‌ها سال بادوام می‌ماند. این لایه‌های نازک و بادوام به گونه‎ای طراحی شده‌اند که در قسمت جلوی دندان قرار گرفته و نقایص رایج دندان را پنهان می‌کنند.

در ویزیت اولیه شما، دندانپزشک قالبی از دندان‌های شما میگیرد تا ونیر سفارشی برای بهترین حالت ممکن قالب ریزی شود. اگرچه بخشی از دندان تحت درمان نیاز به تراش دارد، اما درمان با ونیرهای پرسلینی به طور معمول نیاز به برداشتن قسمت قابل توجهی از دندان ندارند. به محض گرفتن قالب و ایجاد ونیر پرسلینی، یکی از دندانپزشکان زیبایی ونیر را با چسبی قوی روی دندان شما می‌چسباند. رنگ ونیر متناسب با دندان‌های اطراف آن است و هم به لحاظ ظاهر و هم حسی که در دهان دارد به صورت طبیعی طراحی شده است.

ونیرهای پرسلینی در مقایسه با روکش دندان 


ونیر پرسلینی فقط سطوح قابل رویت دندان را می‌پوشاند و روکش دندان کل قسمت در معرض دندان را می‌پوشاند. ونیرها بدون ترمیم یا تغییر سطح، ظاهر دندان را تغییر می‌دهند. در حالی که یک ونیر برای محافظت به مقدار مشخصی از ساختار دندان سالم نیاز دارد، روکش دندان هر سطح قابل مشاهده دندان را دوباره بازسازی می‌کند. بنابراین، می‌تواند دندان‌هایی را که سالم نیستند ترمیم کند. از آنجایی که روکش‌ها اغلب تغییرات عملکردی در دندان‌ها ایجاد می‌کنند، ونیرهای پرسلیین معمولاً فقط برای ایجاد تغییرات زیبایی استفاده می‌شوند.

مزایای لمینت دندان 


آسیب‌ها، عادت‌های خوردن و آشامیدن، شکل گیری طبیعی دندان‌ها و اثرات پیری می‌تواند تأثیر بسزایی در فرم و عملکرد دندان‌های شما داشته باشد. ونیرهای پرسلینی تصحیح طولانی مدت این موارد را با درمانی ارائه می‌دهند که می‌تواند فقط در دو مراجعه سریع به مطب انجام شود.

چه کسی متقاضی خوبی برای ونیرهای پرسلینی است؟ 


ونیرهای پرسلینی هم می‌توانند تغییرات جزئی ایجاد کنند و لبخند را از حالت خوب به عالی برسانند و هم می‌توانند تغییرات عمده‌ای ایجاد کنند، رنگ، شکل و اندازه دندان‌های جلویی را تغییر دهند. حتی می‌توانند در موقعیت ظاهری دندان تغییرات جزئی ایجاد کنند، بنابراین دندان‌هایی که کمی کج هستند صاف می‌شوند! ونیرها به یک هسته سالم از ساختار دندان احتیاج دارند، بنابراین دندان‌هایی که به شدت شکسته یا خراب شده اند نمی‌توانند ونیر داشته باشند. ونیرها همچنین نمی‌توانند دندان از دست رفته را درمان کنند. اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید، می‌توانید متقاضی ونیرهای پرسلینی باشید:

  • دندان‌هایی که از داخل لکه دارند و سفید نمی‌شوند
  • دندان‌های نامرتب
  • دندان‌هایی که خیلی کوچک به نظر می‌رسند
  • شکاف‌های کوچک بین دندان‌ها
  • شلوغی یا چرخش جزئی دندان‌های جلویی
  • دندان‌های ترک خورده، شکسته یا ناصاف

مراحل لمینت دندان


مراحل لمینت دندان

مشاوره 

تمام موارد اصلاح لبخند با مشاوره زیبایی آغاز می‌شود. این قرار ملاقات شامل یک معاینه و بحث و گفتگوی گسترده با دندانپزشک زیبایی و تیم متخصص ما خواهد بود. در طی این ملاقات، دندانپزشک در مورد نتایج مورد نظر شما صحبت خواهد کرد و در مورد گزینه‌های درمانی شخصی سازی شده برای شما توصیه‌هایی ارائه می‌دهد.

یک مشاوره جامع زیبایی شامل یک معاینه دقیق و آنالیز لبخند می‌باشد. در طول ویزیت، دندانپزشک اهداف درمانی شما را دنبال می‌کند و هر گونه نگرانی و نتایج مورد نظر شما را بررسی می‌نماید.

اگر شما با برنامه درمانی پیشنهادی موافق باشید، ما با یک DSD (طراحی لبخند دیجیتال)، اسکن دهانی و همچنین عکس‌ها و سوابق بالینی کار را ادامه خواهیم داد. این موارد کاملاً محرمانه نگهداری می‌شود مگر اینکه از طرف بیمار اجازه داده شود.

مرحله مقدماتی

هنگامی که لبخند شما به صورت دیجیتالی طراحی شد، و نمونه موقت (یا ماکت) ساخته شد و به ما بازگردانده شد، ما آماده امتحان مستقیم آنها بر روی دندان‌های شما هستیم.

سپس دندانپزشک می‌تواند شرایط را با توجه به ترجیح شما تغییر دهد. در این مرحله، فرصتی عالی برای تجدید نظر در مورد شکل، رنگ و سایر موارد وجود دارد. از آنجا که نمونه موقت مستقیماً روی دندان‌های شما قرار دارند، تشخیص اینکه چه چیزی بیشتر از همه مناسب ویژگی‌ها و مشخصات صورت شما است آسان تر است.

پس از اتمام تمام مراحل آماده سازی، از دندان‌های جدیدا آماده شده ی شما قالب گرفته می‌شود و به آزمایشگاه ارسال می‌شوند تا آخرین ونیرهای پرسلینی لایه‌ای و عالی به صورت دستی برای شما تهیه شود.

سایه و موقعیت

این قرار ملاقات فرصتی فوق العاده است تا ببینید ونیرهای شما کجا قرار میگیرند. بیشتر گفتگو کنید، امتحان کنید و تصمیم بگیرید سایه و شکل ونیرهای نهایی شما که توسط دندانپزشک زیبایی روز بعد از قرار ملاقات شما آماده می‌شود چگونه باشد.

امتحان کردن/چسباندن 

هنگامی که ونیرهای پرسلینی شخصی شما ساخته شد، دندانپزشک نمونه موقت شما را برداشته و ونیرهای شما را با یک چسب موقت (موقت) امتحان می‌کند.

سپس اطمینان حاصل خواهد کرد که شما قبل از دائمی شدن هر چیزی از لبخند جدید خود ۱۰۰٪ راضی هستید. هر تغییری که بخواهید ایجاد شود، همان جا قابل انجام است و تنظیم می‌شود. اگر عاشق ونیرهای خود هستید و ۱۰۰٪ از آنها رضایت دارید، وقت قطعی شدن و چسباندن آن‌ها است!

انواع 


انواع لمینت دندان

ونیرهای پرسلینی فلدسپاتیک 

ونیرهای پرسلینی فلدسپاتیک از پرسلین درجه یک فوق العاده عالی ساخته شده اند. این مواد پیچیده امکان ساخت ونیر پرسلینی را دارد که متناسب با رنگ دندان‌های کناری شما باشد. لایه‌های رنگی در روندی پشت سر هم اضافه می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که کانتور و متناسب بودن ونیر به محض قرارگیری در محل، بهترین ارزش عملکردی و زیبایی را به همراه دارد. البته هدف این است که به شما یک دندان جدید طبیعی و زیبا ارائه بدهیم!

روکش پرسلین فشرده 

روکش‌های پرسلین فشرده در موم تهیه می‌شوند شود. فرایند ساخت ونیر پرسلین فشرده به گونه‌ای طراحی شده که از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از روش‌های دیگر مانند آب رفتن پرسلین و ناهماهنگی‌های جزیی در طراحی که می‌تواند بر روی ظاهر طبیعی و مناسب ونیر تأثیر بگذارد، جلوگیری شود. با استفاده از ونیر پرسلین فشرده ، دندانپزشک می‌تواند ترمیمی را برای شما ایجاد کند که باعث می‌شود دندان‌های تغییر رنگ داده یا نامرتب، سفید و صاف به نظر برسند.

لومینرز 

لومینرز مانند دندان‌های واقعی نیمه شفاف است و با فرم فوق العاده نازک متمایز می‌شود. نیازی به تراش اندک دندان دارند و گاهی اصلا دندان اصلی دستکاری نمی‌شود و از یک نوع پرسلین تشکیل شده اند که می‌تواند خطر باز شدن و ترک خوردن را کاهش دهد. از آنجا که لومینرز به طور معمول می‌تواند بدون از بین بردن ساختار اصلی دندان قرار داده شود ، پس از انجام این عمل دیگر نیازی به آمپول‌های دردناک یا سوزش و درد بعد از فرآیند نخواهید داشت. لومینرز همچنین می‌تواند در هر زمان تعویض یا برداشته شود، و نتایج می‌توانند دو دهه یا بیشتر دوام داشته باشد.

چگونه می‌توانم از ونیرهای پرسلینی خود مراقبت کنم؟


مراقبت مناسب از ونیرهای پرسلین برای دوام طولانی مدت آنها ضروری است. دندانپزشکان ونیرهای پرسلینی را ارائه می‌دهند که از نظر ظاهری و عملکرد از بالاترین استانداردهای دندانپزشکی زیبایی برخوردار باشند. کیفیت عالی کار با ونیرهای پرسلینی شما شروع می‌کند.

سه جنبه مهم در مراقبت از ونیرهای شما وجود دارد که منجر به موفقیت طولانی مدت می‌شود:

مراقبت در منزل

برای محافظت از روکش‌های خود باید از دندان‌های زیر آنها در برابر پوسیدگی و بیماری‌های لثه نیز محافظت کنید. پوسیدگی‌هایی که در لبه روکش ایجاد می‌شوند، پس از حذف پوسیدگی، به تعویض ونیر نیاز دارند. با رعایت بهداشت عالی دهان و دندان در برنامه مراقبت از منزل می‌توانید از این امر جلوگیری کنید. این کار باید شامل دو بار در روز مسواک زدن، استفاده از نخ دندان شبانه و استفاده از دهان شویه‌ای که توسط دندانپزشکان توصیه می‌شود، باشد.

مراقبت حرفه‌ای 

اطمینان حاصل کنید که برای مراقبت‌های بعدی، از جمله تمیز کردن حرفه‌ای مداوم دندان‌ها، به دندانپزشک مراجعه کنید. این ویزیت‌های پیشگیرانه خطر کلی شما برای ابتلا به بیماری‌های دندانی را کاهش می‌دهد و طول عمر تمام کارهای دندانپزشکی شما را بهبود می‌بخشد.

محافظت در برابر شب 

مراقبت مناسب از ونیرهای پرسلینی شما شامل محافظت از آنها در برابر آسیب در هنگام خواب است. دندان قروچه شبانه می‌تواند ونیرها را دچار ترک و شکستگی کند. با این حال، پوشیدن نایت گارد سفارشی در شب می‌تواند از این آسیب دیدن جلوگیری کند.

ونیرهای پرسلینی چه مدت دوام دارند؟ 


ونیرهای پرسلینی چه مدت دوام دارند

شناختن طول عمر هر سرمایه گذاری قابل توجهی قبل از انجام آن مهم است. وقتی اقدام به دریاقت ونیرهای پرسلینی میکنید، سرمایه گذاری می‌کنید که ده‌ها سال طول می‌کشد! موفقیت طولانی مدت هر درمان دندانپزشکی نیاز به همکاری بیمار و دندانپزشک دارد. دندانپزشکان متعهد می‌شوند که ونیری به هر بیمار ارائه دهند که دارای بالاترین کیفیت باشد.

هنگامی که دندانپزشک شما ونیرهای پرسلینی را روی دندان‌های شما قرار داد، مسئولیت مراقبت مناسب را نیز به شما می‌سپارد. مراقبت از روکش بسیار شبیه مراقبت از دندان‌های طبیعی است.

هزینه لمینت دندان چقدر است؟ 


همانند بیشتر روشهای دندانپزشکی، هزینه لمینت دندان توسط عوامل مختلفی تعیین می‌شود، از جمله موقعیت مکانی که مطب از نظر جغرافیایی قرار دارد، اعتبار و در دسترس بودن دندانپزشک و شدت وضعت دندان‌های شما. از آنجا که هر بیمار منحصر به فرد است، مواردی وجود دارد که دندانپزشک شما ممکن است مجبور شود اقدامات خاصی را برای رسیدگی به شرایط غیرمعمول انجام دهد، که می‌تواند منجر به بالاتر رفتن هزینه شود.

محدودیت‌های ونیرهای پرسلینی 


اگرچه ونیرهای پرسلینی در شرایط خاص می‌توانند بسیار خوب عمل کنند، اما همیشه اینگونه نیست و انتخاب مورد در تعیین و پیش بینی موفقیت درازمدت مهم است.

مواردی که ونیر در آنها ایده آل نیست عبارتند از:

  • بهداشت دهان و دندان ضعیف باشد
  • ساختار دندان کافی برای اتصال روکش وجود نداشته باشد
  • ممکن است بیمار دارای نیش زیادی داشته باشد
  • شکافی که باید بسته شود بسیار زیاد باشد

حتی اگر در این موارد ونیرهای پرسلینی گزینه مناسبی نباشند، می‌توانید گزینه‌های دیگری را برای رفع نگرانی‌های زیبایی خود جستجو کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست