آیا شما هم تصور می‌‌کنید که به پر کردن دندان نیاز دارید؟ پر کردن دندان یکی از روشهای بسیار رایج است و اکثر افراد در برخی از مراحل زندگی خود به پر کردن‌ دندان نیاز پیدا می‌‌کنند. باید به طور صحیح از دندان‌های خود مراقبت کنید و به سلامت دهان و دندان خود اهمیت بدهید تا نیاز کمتری به پر‌ کردن ‌دندان داشته باشید. در صورتی که شما به پرکردن دندان نیاز داشته باشید دندان پزشک ابتدا به خارج کردن نقاط پوسیده و آسیب دیده داخل دندان می‌‌پردازد سپس حفره ایجاد شده را به کمک مواد مخصوص پر کردن می‌‌پوشاند. دندان پزشک با توجه به آسیب دیدگی دندان از انواع مختلف فیلینگ استفاده خواهد کرد. دندان پزشک به منظور پر کردن حفره ایجاد شده ناشی از پوسیده شدن دندان از فیلینگ مناسب استفاده خواهد کرد.

 چه افرادی به پرکردن دندان نیاز خواهند داشت؟

علائم شایعی که به معنای نیاز به پر کردن دندان می‌باشد عبارتند از:

 • حساسیت دندان
 • احساس فشار درون دندان
 • حساسیت نسبت به مواد غذایی شیرین
 • دندان درد یا احساس درد در اطراف دندان
 • لب پر شدگی دندان که باعث پاره شدن برخی از نقاط خاص دهان می‌شود.
 • به وجود آمدن سوراخ درون دندان که به خوبی قابل مشاهده است.

 شما باید به طور منظم هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید تا سلامت دهان و دندان شما را بررسی کند و در صورت بروز هر گونه مشکل یا پوسیدگی در دندان‌ها اقدامات لازم را برای افزایش سطح سلامت حفره دهان انجام دهد. در اکثر موارد علائم پوسیدگی دندان در مراحل اول به وجود می‌‌آیند و در صورتی که به موقع تشخیص داده شوند به کمک روش‌های درمانی ساده و کم تهاجمی و مقرون‌ به صرفه درمان خواهند شد. همانطور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است به همین دلیل شما باید به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای افزایش سطح سلامت دندان را انجام دهد.

 از کجا بدانیم به فیلینگ نیاز داریم؟

فیلینگ دندان

 پوسیدگی دندان به طور طبیعی هیچ گونه علامتی ندارد اما گاهی اوقات ممکن است شما دچار حساسیت یا درد در دندان خود شوید. دندان پزشک می‌‌تواند با انجام معاینه دندان به این نتیجه برسد که آیا شما به پر ‌کردن ‌دندان نیاز دارید یا خیر. اگر شما دچار هر گونه حساسیت یا درد در دندان خود هستید باید به دندان پزشک مراجعه نمایید. مراجعه منظم به دندان پزشک باعث می‌شود که امکان تشخیص پوسیدگی دندان در مراحل اولیه فراهم گردد و به این ترتیب از آسیب دیدگی بیشتر دندان جلوگیری می‌گردد و شما متحمل هزینه کمتر خواهد شد.

 پرکردن دندان چگونه انجام می‌شود؟

پر کردن دندان

دندان پزشک برای پر کردن دندان به تزریق داروی بی حسی موضعی درون لثه و نواحی اطراف دندان می‌‌پردازد تا دندانی که دچار پوسیدگی شده است بی حس گردد. پس از آنکه دندان پزشک اطمینان حاصل کرد ناحیه مورد نظر بی حس شده است از دریل دندان پزشکی برای تخلیه پوسیدگی ایجاد شده استفاده می‌کند. پس از آن که دندان آماده شد مرحله پر کردن انجام می‌گردد. نحوه پرکردن دندان به نوع فیلینگ مورد استفاده بستگی دارد.

انواع فیلینگ

 نوع فیلینگی که دندان پزشک به منظور پر کردن دندان پوسیده استفاده می‌کند به نوع پوسیدگی دندان شما و وسعت آسیب ایجاد شده بستگی دارد. اغلب شما می‌توانید در انتخاب نوع فیلینگ نقش داشته باشید. برخی از انواع فیلینگ عبارتند از آمالگام و کامپوزیت، سرامیکی و فیلینگ طلا. امروزه کمتر از فیلینگ شیشه ای استفاده می‌شود. در بخش زیر شما می‌توانید اطلاعات بیشتری را در خصوص انواع فیلینگ به دست بیاورید.

فیلینگ آمالگام

 بیش از ۱۵۰ سال است که از فیلینگ آمالگام برای پر کردن دندان استفاده می‌شود. آمالگام همان فیلینگی است که ما به عنوان فیلینگ نقره می‌‌شناسیم. فیلینگ آمالگام و به طور کلی از نقره ساخته نشده است بلکه ترکیبی از چند فلز می‌باشد که عبارتند از نقره، قلع، مس و جیوه. فیلینگ آمالگام مقرون به صرفه است و معمولاً به علت رنگ نقره‌ ای آن برای پر کردن پوسیدگی دندان آسیاب استفاده می‌شود. با گذر زمان فیلینگ آمالگام تیره می‌‌شود اما طول عمر آن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است و پس از آن ممکن است به تعویض فیلینگ خود نیاز داشته باشید.

مزایای فیلینگ آمالگام چیست؟

 بادوام است و طول عمر بالایی دارد، ارزان ترین نوع فیلینگ است و از پوسیدگی مجدد دندان جلوگیری می‌کند.

معایب فیلینگ آمالگام چیست؟

 علت عدم پیوند با دندان دارای محدودیت استفاده است، باید دندان پزشک به طور گسترده به دریل کردن دندان بپردازد، دارای مقادیر قابل توجه جیوه است.

فیلینگ کامپوزیت سفید

فیلینگ کامپوزیت سفید

فیلینگ سفید کامپوزیت به علت ظاهر طبیعی و استحکام زیاد بسیار پرطرفدار است و معمولاً حدود ۵ سال ماندگاری دارد. فیلینگ کامپوزیت به علت مطابقت با رنگ دندان کاربرد بالایی دارد و جایگزین مناسبی برای دندان آسیب دیده، لب پر شده و دندان‌های دارای لک محسوب می‌شود.

مزایای این نوع فیلینگ چیست؟

 ظاهر سفید طبیعی دارد، می‌‌تواند با دندان‌های ضعیف پیوند بخورد، برای نصب آن روی دندان نیاز چندانی به آماده ‌سازی دندان نمی‌باشد.

معایب این نوع فیلینگ چیست؟

 نصب آن مدت بیشتری طول می‌کشد، گاهی اوقات باعث افزایش حساسیت دندان می‌شود، نسبت به فیلینگ آمالگام گران قیمت تر است.

فیلینگ طلا

 فیلینگ طلا و بسیار بادوام و ماندگار است و طول عمر آن حدود ۱۰ تا ۱۵ سال می‌باشد که در برخی موارد مدت بیشتری عمر می‌کند. در یک قرن گذشته فیلینگ طلا پرطرفدارترین نوع فیلینگ موجود در جهان بود. برخی از افراد به علت ظاهر این نوع فیلینگ تمایل بیشتری به پر کردن دندان خود با آن دارند.

مزایای فیلینگ طلا چیست؟

 ماندگاری و طول عمر بالایی دارد، می‌تواند فشار زیاد حاصل از جویدن مواد غذایی سفت را تحمل کند، در مقایسه با فیلینگ آمالگام ظاهر زیباتری دارد.

معایب فیلینگ طلا چیست؟

 فرآیند نصب آن در مطب دندان پزشک دو جلسه طول می‌کشد، گرما و سرما را انتقال می‌دهد و باعث به وجود آمدن التهاب می‌شود، در مقایسه با فیلینگ آمالگام گران قیمت تر است.

 فیلینگ سرامیکی

فیلینگ سرامیکی

 فیلینگ سرامیکی یا پرسلینی تحت عنوان آنله یا اینله شناخته می‌شود و ظاهر و رنگ آن با رنگ طبیعی دندان مطابقت دارد. این نوع فیلینگ به نحوی طراحی شده است که دندان آسیاب را به خوبی پوشش می‌‌دهد و می‌‌تواند فشار حاصل از جویدن مواد غذایی را تحمل کند. به علت استحکام بالا و مقاومت پایین و طول عمر این نوع فیلینگ بیش از ۲۰ سال است.

مزایای فیلینگ سرامیکی چیست؟

 رنگ آن سفید و دارای ظاهری طبیعی می‌باشد، بادوام ترین نوع فیلینگ است، فاقد ترکیبات فلزی است و سمی ‌نمی‌‌باشد.

معایب فیلینگ سرامیکی چیست؟

 نصب آن در مطب دندان پزشک دو جلسه طول می‌کشد، گران قیمت ترین نوع فیلینگ است، می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل در دندان‌های سمت مخالف شود.

 فیلینگ شیشه ای

 فیلینگ شیشه‌ ای شبیه رنگ دندان است و معمولاً از آن به عنوان سیمان دندان و چسباندن روکش به دندان استفاده می‌شود. فیلینگ شیشه‌ ای یک چسب انعطاف پذیر است که به خوبی روی دندان قرار می‌گیرد. فیلینگ شیشه ارزان ترین نوع فیلینگ شناخته می‌شود که متاسفانه ضعیف ترین نوع فیلینگ نیز محسوب می‌گردد. به همین دلیل از فیلینگ شیشه‌ ای به عنوان فیلینگ موقت یا فیلینگ پایه زیر فیلینگ کامپوزیت استفاده می‌گردد. از فیلینگ شیشه ‌ای برای پوشش دادن دندان شیری و دندان‌های ردیف بالا از قبیل پوسیدگی اطراف خط لثه استفاده می‌شود.

 مزایای فیلینگ شیشه ای چیست؟

 استفاده از آن ساده است، قیمت پایینی دارد، حاوی فلوراید است که محافظت بیشتری از دندان به عمل می‌آورد.

 معایب فیلینگ شیشه ای چیست؟

 نسبت به آب مقاومت ندارد، فاقد استحکام کافی است به عنوان فیلینگ دندانی دارای محدودیت استفاده است.

 مراقبت‌های پس از نصب فیلینگ چیست؟

مراقبت فیلینگ دندان

 • دندان پزشک از داروی بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا شما در طول درمان دچار هیچ گونه درد و ناراحتی نشوید. در هنگام جویدن مواد غذایی کاملاً احتیاط کنید زیرا ممکن است اثر داروی بی حسی مدت بیشتری طول بکشد تا از گاز گرفتن لب، زبان یا گونه خود جلوگیری کنید.
 • تا ۲۴ ساعت پس از نصب، فیلینگ همچنان نرم است و شما باید تا روز بعد کاملا احتیاط کنید تا از آسیب رساندن به فیلینگ خود و شکستگی آن جلوگیری نمایید.
 • پس از نصب فیلینگ دندان پزشک به بررسی وضعیت بایت شما خواهد پرداخت تا اطمینان حاصل کند که هیچ گونه مشکلی ندارید اما در صورتی که پس از مراجعه به منزل متوجه عدم مطابقت بایت خود شدید باید به دندان پزشک تان اطلاع دهید تا به رفع مشکل ایجاد شده بپردازد. در صورتی که به دندان پزشک مراجعه نکنید ریسک شکستگی دندان و آسیب دیدگی آن افزایش خواهد یافت.
 • پس از نصب فیلینگ دندان شما نسبت به گرما و سرما حساس است که باید به تدریج این مشکل برطرف گردد. در صورتی که پس از گذشت چند هفته حساسیت دندان شما از بین نرفت باید به دندان پزشک خود اطلاع دهید زیرا گاهی اوقات حساسیت دندان می‌‌تواند به معنای از بین رفتن عصب دندان باشد.
 • هنگام گاز دادن مواد خوراکی سفت از قبیل شکلات و انواع مغز کاملا احتیاط کنید زیرا وارد کردن فشار بسیار زیاد به دندان و فیلینگ باعث شکستگی آن خواهد شد.

 هزینه نصب فیلینگ چقدر است؟

هزینه نصب فیلینگ به نوع مواد مورد استفاده برای پر کردن پوسیدگی دندان بستگی دارد. در صورتی که تصور می‌کنید به پر کردن دندان نیاز دارید به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک می‌تواند پس از معاینه دندان شما هزینه فیلینگ را مشخص کند.

 آیا می‌توان از نیاز به فیلینگ پیشگیری کرد؟

 شما می‌‌توانید با مراقبت صحیح از دهان و دندان خود از نیاز به فیلینگ پیشگیری نمایید. مراقبت از دهان و دندان شامل مسواک زدن و استفاده منظم از نخ دندان و مراجعه به دندان پزشک برای بررسی سلامت دهان و دندان می‌باشد. در صورتی که شما به طور صحیح مسواک بزنید و سالی دو بار به دندان پزشک مراجعه کنید احتمال نیاز به پرکردن دندان به حداقل خواهد رسید. رعایت کردن موارد زیر کاملا ضروری است:

 • به بهداشت دهان و دندان خود در منزل اهمیت بدهید و روزی دوباره دندان‌های خود را مسواک بزنید و روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
 • دو مرتبه در سال به دندان پزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند.
 • سالی یک بار به عکسبرداری از دندان‌های خود بپردازید تا وجود هرگونه مشکل احتمالی در دهان و دندان شما شناسایی گردد.

 در صورتی که شما به طور صحیح از دهان و دندان خود مراقبت کنید کمتر به مراجعه اورژانسی به دندان پزشک نیاز خواهید داشت و متحمل صرف هزینه نخواهید شد.

آیا پر کردن دندان درد دارد؟

 دندان پزشک به بررسی سلامت دهان شما می‌پردازد تا اطمینان حاصل کند که شما هیچ گونه مشکلی ندارید اما در صورتی که دچار پوسیدگی دندان شده باشید و به پر کردن دندان نیاز داشته باشید از داروی بی حسی موضعی استفاده می‌کند تا شما در طول درمان دچار درد نشوید. حساسیت دندان پس از پر کردن آن طبیعی است و معمولا طی مدت چند روز برطرف می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست